Kapalı

Garanti Bankası Fon Hesabı

Garanti Bankası, vadesiz hesap açan müşterilerinin hesaplarında ki paraları otomatik olarak fon alarak değerlendirmekte ve hesaptaki parayı kazançlı hale getirmektir. Elma hesabı adı verilen bu sistemde, vadesiz hesabı olan müşteriler, talimat vermeseler bile, sistem müşterinin vadesiz hesaptaki paralarıyla fon alıp, parayı değerlendirmekte ve müşterisine artı para olarak dönüş yapmaktadır.

Elma Hesabı, siz tüm ödeme işlemlerinizi gerçekleştirirken, Vadesiz TL Hesabı’nızdaki bakiyenizi değerlendirmek için otomatik fon alım satımı yapar. Otomatik fon satın alan Elma hesabında en az 1.500 TL para olması gerekmektedir. Hesapta ki 1500 TL üzerinde ki kalan kısım için Kısa Vadeli Borçlanma araçları fonu satın almaktadır. Hesabınıza yatan her para sonrası hesabınızı otomatik fon satın almakta ve paranız değerlenmektedir.

Hesaba yatan para sonrası, banka yatan limit değeri kadar B tipi likit fonu satın alır. Hesaptan çekilen tutar kadar, B tipi fonların gerektiği kadarı bozulmuş olur. Diyelim ki hesabınıza 1000 TL yatırıldı. Garanti Bankası B tipi fon değeri de 100 TL olsun. Sistem hemen 10 tane B tipi fon satın almaktadır. Hesabınızdan 200 TL çektiğinizi sayalım. Fon hesabı otomatik olarak 2 B tipi fonu bozdurmaktadır. Gelelim bu hesabın eksi ve artılarına. Bankalar, vadesiz hesap açtıran müşterilerinden işletim sistemi adı altında para alırlar.

Bu alınan para fon hesabı da diyebileceğimiz Elma hesabında daha fazla olduğunu bilmenizi isteriz. Hesaba yatan paranız, günlük olarak değer kazanması da bir avantajdır ama B tipi fonlarında risk değeri düşük olduğu için kar marjı da düşük olacağı için öyle ahım şahım bir kar beklemeyin. Garanti Bankasının diğer bir fon hesabı ise Smart Birikim Hesabıdır.

Smart Fonlar adı verilen Türkiye hisse senedi ve tahvil piyasaları da dâhil yabancı borsa yatırım fonları, altın ve diğer kıymetli madenler gibi birçok ürüne yatırımı kapsamaktadır. Smart fon hesabı için açabilmeniz için aylık en az 100 TL hesaba para yatırmanız gerekmektedir. Dilerseniz Garanti Bankası kredi kartlarına vereceğinizi talimat ile de fon hesabına her ay düzenli olarak para aktarılmaktadır. Garanti Bankası, fon hesabı açan müşterileri için de Smart Temkinli, Smart Dengeli ve Smart Büyüme şeklinde 3 tane fon çeşidi sunmaktadır. Smart Temkinli, Garanti Portföy Yönetimi Değişken Şemsiye Fon’una bağlıdır ve fonun portföyü Garanti Portföy Yönetimi tarafından kontrol edilmektedir.

Bu fon adında da anlaşılacağı gibi fazla riski sevmeyen yatırımcılar için düzenlenmiş ve çok fazla getirisi olmayan bir fon çeşididir. Smart Dengeli Fon ise, yine portföy yönetimi Garanti Bankasına ait olan ve risk almayı uygun gören bir fon çeşididir. Bu fon genellikle orta ve uzun vadeli yatırımcılar için düşünülmüştür.

Risk almayı seven yatırımcılar için düşünülmüş olan Smart Büyüme fonu, piyasalarda ki dalgalanmalara karşı tahammülü olan, risk seven yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Uzun vadeli bir fon çeşidi olup, risk değeri yüksek olduğu için kar marjı da en yüksek olan fon tipidir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top