Ana sayfa Altın Fiziki Altınlarınız Bankaya Nasıl Yatırılır?

Fiziki Altınlarınız Bankaya Nasıl Yatırılır?

0
Fiziki Altınlarınız Bankaya Nasıl Yatırılır?

Türk insanın en iyi bildiği yatırım yolu altındır. Birikim yapmak için gitmiş olduğu adres kuyumculardır. Almış olduğu altınları yastık altında yıllarca bekletip paralarını değerlendirmek istemişlerdir. Fakat günümüz de bankaların açmış olduğu değişik isimler verilen altın hesaplarına rağbet artmaya başlamıştır. Bu yazımızda altın hesabının fiziki altınlara göre avantajlarını ve fiziki altınların bankalara nasıl yatırılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kuyumculardan alınan veya düğünlerde hediye getirilen bilezik, çeyrek, yarım, tam gibi elle teması olan altınlara fiziki altın adı verilir. Türk insanlarının en çok tercih ettiği bu yatırım artık güvenlik zafiyetleri sonrası popülerliğini yitirmiş durumdadır. Eve giren hırsızlar, kapkaççılar gibi kötü niyetli insanlar yüzünden insanlar evlerinde ki fiziki altınları ya bankaların kiralık kasalarına ya da altın hesaplarına yatırmaya başlamışlardır.

Fakat bankaların kasalarının pahalı olması nedeniyle daha çok elinde ki altınları bankalara yatırmaya başlamışlardır. Altın hesaplarında işlem ve hesap ücretleri olmadığı için yatırımcıya daha cazip gelmektedir. Gelelim fiziki altınları bankaya nasıl yatıracağız. Şunu belirtelim ki bankaya yatıracağınız fiziki altınları, hesabınızdan geri çekmek istediğiniz de fiziki altın olarak değil, o anki altının değeri ne ise TL olarak verilmektedir.

Bankaya verilen fiziki altınlar, bankacı tarafından gram cinsinden hesaplanır ve hesabınıza kaç gram gelmişse o kadar gram olarak yatırılır. Bu hesabınız üzerine daha sonra tekrar fiziki altın yatırabilir veya nakit olarak da altın satın alabilirsiniz. İnternet ortamında da günün 24 saati altınızın değerini takip edebilirsiniz. Yine hesabınız bankanızın ATM noktalarından da takip etme şansınız vardır.

Yine dilediğiniz zaman altın hesabınızda ki altınlarınızı satıp TL olarak alabilirsiniz. Altın hesabına yatırılacak olan altınlarınız da devlet garantisi altındadır. Hesabınızda bulunan 100.000 TL kadar olan altın hesabınız Mevduat Sigorta Fonu tarafından garanti altına alınmaktadır. Yatırılan bu altınlardan dolayı bankalar size herhangi bir kar marjı vermezler. Çünkü bu yatırım hesabı değil altın hesabıdır.

Yatırım hesaplarında altınızın belli bir vadede bankada durmasını kabul ediyorsunuz. O vade tarihi gelmeden altınız almak isterseniz bankanızın size vereceği kardan vazgeçmiş olursunuz. Fakat normal altın hesaplarında vade süresi diye bir şey yoktur. Dilediğiniz zaman satabilme hakkınız bulunmaktadır. Altınızın değerinin düşüşü ve yükselişine göre kar veya zarar edersiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin