Kapalı

Findeks Skoru Nedir?

Bütün bankaların kredi verirken, hatta sadece bankaların değil; bütün büyük işletmeler yapacakları ekonomik anlaşmalarda, önemli iş alımlarında ve sipariş uygulamalarında Findeks skoruna bakıyorlar. Findeks skoru Findeks skoru en basit tanımıyla kişinin ekonomik analizidir. Kişinin geçmişte aldığı kredileri ödeyip – ödemediğine göre, bankalarla olan ilişkisine göre, iş geçmişine göre ve o an nasıl bir ekonomik durumda olduğunun analizini yaparak bir skor belirler. İyi derecelendirmesinin altındakilerin kredi alabilmesi pek mümkün olmamaktadır.

Yaptığı hesabı şu yüzdelemeye göre sunmaktadır: kredi borçları ve kredi kartı ödeme durumu toplam skorun %30’unu etkiler, kredi kullanım yoğunluğu ise %15 oranında etki etmektedir, yeni kredilerle ilgileniliyor olunması %20 değerinde, şuanki borçları ve toplam mal varlığı %25 etki eder. Bütün bunların toplamı sizin skorunuzu belirleyecektir.

Skor nasıl yükseltilir? Findeks skorunun belirlenmesinde en büyük etkinin daha önceki kredi borçlarınızı ve kredi kartlarınızı düzgün ödemiş olmanız olduğunu unutmayınız. Yani daha sonradan yapacağınız düzeltmeler bile geçmişteki olumsuzlukları değiştirmeyecektir, bu nedenle ilk kredi kullanımınızdan itibaren hep Findeks notunuzu koruyunuz. Borçlarınızı ödüyor olmanız borç almanızın en büyük teminatıdır.

Daha önce hiç kredi kullanmadıysanız bu konudaki notunuz nötr değil, negatif olacaktır ancak yükselmesi kolay bir negatif puanda yer alırsınız. İkinci en önemli etken kredi kullanım yoğunluğunuz. Bunun en basit açıklaması cüzdanınızda kaç tane kredi kartınız olduğu, ne sıklıkla kredi aldığınızdır. Ne kadar yoğunsa ve ne kadar sağlıklı ödeme yapıyorsanız o kadar iyi bir puan alırsınız.

Ancak bu madde diğer bütün maddelerle bağlantılıdır; hem yoğun kredi kullanıyor, hem ödemiyorsanız ters etki yaparak negatif puan almanıza neden olur.

Yeni kredilerle ilgilenilmesi ve şuanki mal varlığınız ise toplamda %45 bir etkiye sahiptir. Findeks notu, kredi alımında ne kadar etki eder? Findeks’in skoru toplamda %90’a denktir, kalan %10 ise bankanın kararıdır. Yani son sözü banka söyleyecektir ancak Findeks burada önemli bir danışman konumunda olduğundan kredi alacak kişiler kesinlikle bu skoru önemsemeli, düşmemesi için uğraş göstermelidir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top