Kapalı

Findeks Rengi Sarı Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi notları, bireylerin önce ki dönemlerde bankalardan kullanmış olduğu kredi veya kredi kartlarını kullanma performansına göre şekillenip, Kredi kayıt bürosu tarafından tüm bankalardan alınana raporlar doğrultusunda şekillenmiş ve her kişinin bir kredi notu olacak şekilde de belirlenmiştir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından, tüm bankalardan alınana bilgiler ışığında, kişilerin kredi ve kredini kartının düzgün ve zamanında ödemesine göre sayısal bir değer verilmiştir. Bu değerler içinde yer alan gruplardan biri de sarı renktir. Bu yazımız da Findeks rengi sarı olana kredi veren bankalar başlığı ile sarı renge sahip kredi notlu bireylerin karşılaşacakları durumları izah etmeye çalışacağız.

Sarı renk, 1300-1499 arası kredi notuna sahip olan bir kredi renk türüdür. Bu renk, bankalarca Az Riskli olarak tanımlanmaktadır. Bu renge sahip kişiler, bankalardan kullanmış olduğu kredi veya kredi kart ödemelerinde çok ciddi olmayan sorunlar yaşadığına, kredi kart ödemelerinde dönem borçlarını tamamen ödemese de asgarisinden daha fazla ödemiş, kredi ödemelerinde sürekli olmasa da birkaç günlük gecikme yaşamış olan kişilerin durumudur.

Findeks rengi sarı olana kredi veren bankalar, kredi konusunda açıkçası müşterilerine çok fazla zorluk çıkarmazlar. Fakat sarı rengin alt seviyesi olan 700- 1000 arası değerlerde kredi kullanma konusunda sorun yasabilirler.  Sorun yaşayan sarı renkli kişiler, bankalara yapacağı küçük hamlelerle kredi kullanma ihtimalini kuvvetlendirir. Sabit maaşlı olması, kredi notu yüksek bir kefil göstermesi, kredi konusunda ki tereddütleri ortadan kaldırabilir. Tabi bankalar bunula da yetinmeyip, ipotek isteme ihtimali de yok değil. Ama açıkçası maaş ve kefilin yeterli olacağı kanaatindeyiz.

Belki kamu bankalarının kuralları biraz daha sert olduğu için sarı renkli kişilere kredi konusunda sıkıntı çıkartabilir. Ama özel bankalar daha esnek olduğu için bir sorun ile karşılaşılacağını zannetmiyoruz.  Konumuzu toparlarsak, sarı renge sahip kişilerin kredi alması kolaydır. Yine de bir sıkıntı olması durumunda kefil ile durumu düzeltir.

Findeks rengi sarı olana kredi veren bankalar, makalemizi bitirirken, sarı rengin üstünde yer alan ve kredi alması çok daha kolay olan Yeşil grup olduğunu, bankacılık işlemlerinde yapılacak doğru hamleler, düzgün ödemelerle kredi renginin çık sürede yeşile doğru kayacağını unutmayınız.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top