Ana sayfa Kredi Notu Findeks Rengi Nedir?

Findeks Rengi Nedir?

0
Findeks Rengi Nedir?

Banka ve çeşitli finansal kuruluşlara kredi başvurusu gerçekleştirdiğinizde; KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kayıt altında tutan değer verilerinizin bir takım kriterleri karşılayabiliyor olması gerekmektedir. Bunun ardında yatan temel neden ise; bankaların tarafınıza tahsis etmiş olduğu parasal bütçeyi; ödeme süreci içerisinde herhangi bir pürüz ve aksamaya maruz kalmadan, sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geri alabileceğine dair bir güven grafiğine ihtiyaç duymasıdır.  Oldukça kabarık bir kara liste mevcut iken, bankalar bu talep konusunda haklı sayılmıyor değil.

Talep edilen bu güven teminatının somutlaştırılmış halini karşılayabilecek evraksal verilerden biri şüphesiz ki kredi skorlandırılmasıdır. Bu puanlandırma sistemi Merkez Bankası, yani Kredi Kayıt Bürosu tarafınca gerçekleştirilir. Genel anlamda tüm bankalar ile sürdürmüş ve halen sürdürmekte olduğunuz ilişkilere dair değerlendirme raporları mevcuttur. Geçmiş dönemlerde bankalara çeşitli konularda gerçekleştirmiş olduğunuz başvurular, mevcudiyet barındıran genel borç durumunuz, geri ödeme yapılandırmanız ve ödeme düzeninize dair olan mevcut veriler, kredi puanlandırılmasında oldukça elzem halkaları meydana getirmektedir.

Hizmet sağlayıcı hiçbir banka ya da finansal kuruluş; kredi notunun talep edilen kriterleri karşılayıp karşılamadığına dair değerlendirme gerçekleştirmeden kredi talebinize dair olan başvurunuzu onaylamaz. Zira bu durum kurum adına oldukça yüksek ölçüde risk barındırmaktadır. Kredi notunuzdaki mevcut değerler; talep ettiğiniz krediyi kuruma geri ödeyebilecek gelire ve itibara sahip olup olmadığınızın göstergesi olarak işlev sağlamaktadır.

Bankalara gerçekleştireceğiniz başvurular açısından oldukça önemli bir veri olan kredi notuna 2009 senesinde 9 adet bankanın bir araya gelip, Kredi Kayıt Bürosu tarafınca kayıt altına alınmakta olan verilerin paylaşıldığı profesyonel bir kuruluş olan Findeks sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Findeks sistemi gerçekleştirilen sorgulamalarda KKB’nin uygulamakta olduğu renklendirme ile risk analizi metodunu kullanmaktadır.

Kırmızı (0 – 699 puan): Takip süreci devam eden kredi ya da kredi kartı kullanımının mevcut olduğu anlamına gelmektedir.

Sarı (699 – 1499 puan):  Orta ölçekli risk grubunu nitelendirmektedir. Belirli şartlandırmalar sonucunda kredi kullanabilmeleri mümkün olabilmektedir.

Yeşil ( 1499 – 1900 puan): İyi / çok iyi olarak nitelendirilmekte olan bu grup; risk taşımayan gruptur. Kredi kullanmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin