Ana sayfa Kredi Notu Findeks Nedir, Kredi Notu Neye Yarar?

Findeks Nedir, Kredi Notu Neye Yarar?

0
Findeks Nedir, Kredi Notu Neye Yarar?
kredi notu türleri

Günümüzde maalesef kredi kullanmayan, kredi kartı olmayan neredeyse yok denecek kadar az, kullanmayanlar ise kredi notunun düşük olması, ödenmemiş kredisinin olması, idari takibe, düşme hatta icra takibine düşmekten kaynaklı bir kullanmam durumu mevcuttur.

Kredi kullanmanın birinci şartı kredi ve kredi kartı borcunu düzenli ödemeden geçer, eğer kredi performansınız düşük ise ödemeleriniz sekteye uğramışsa kredi kullanmak neredeyse imkansız olmaktadır.

Birey krediye başvurduğunda, banka öncelikle talebi alır ve 10-15 dakikalık bir inceleme sürecinde sizin kredi ödeme performansınıza bakar. Yani Merkez Bankasında bulunan veri havuzuna bakar Eylül 2014 itibarı ile hayatımıza giren Findeks yani reklamlarda da gösterilmek suretiyle farkındalık oluşturulan kredi notu kavramı aslında yıllardır bankalar tarafından kullanılmakta olan zaten var olan bir sistemdir.

Bireysel internet bankacılığı kullananlar bilir orada Kredi Risk Raporu başlığında da bu bazı bankalarda 2 TL bazılarında 5 TL gibi bir ücret karşılığında da bankalar bu hizmeti vermekte idiler.

Ancak şimdi Findeks adı altında kredi notu öğrenme ticari bir gelir elde etmek için kurumsallaştırılmıştır. Bir nevi kredi referans sistemi kurulmuş ve buna Türkiye’ de faaliyet gösteren dokuz bankanın katılımı ile desteklenmiş bir veri havuzudur.

Peki, findeks kredi notunuzu, ödeme performansınızı nerden biliyor, işte burada devreye Merkez Bankası veri havuzu kullanılır, merkez bankası ise kanunla bu veriler toplar ve işleyerek finans kurumlarının hizmetine sunar. Unutmayın gecikmeye düşen her türlü kredi ve kredi kartı bilgileri Merkez Bankasına bildirilmesi kanuni bir zorunluluktur, bankalar bunu bildirmek zorundadırlar bu durum çekler içinde geçerlidir.

Eski adı Kredi Kayıt Bürosu olan şimdi Findeks adı altında yeni bir atılımla hizmete giren sistem aslında eski sistemin restore edilmiş halidir.

Zaten kredi kullanan yine kredisi kullanacak, evini alacak, arabasını alacak, değişen bir şey yok aslında, siz bankanıza gidin kredi başvurunuzu yapın banka işine gelirse zaten size kredinizi kullandıracak.

Ancak insan gene de merak etmiyor değil acaba kredi notum, güncel adı ile findeks notum kaç diye, tek yapmanız gereken internet sitesi olan https://www.findeks.com/ adresini ziyaret ederek üye olmanız gerekmektedir. İşlem basamaklarını tamamladığınızda ayrıntılı bir analize ulaşacaksınız yani kredi risk raporunuzu size belli bir ücret karşılında verecekleridir.

Ancak kredi notunuzun yüksek olması kredi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir, mevcut devam eden kredileriniz, geliriniz, borç stokunuz da kredi kullanımında belirleyici olmaktadır. Kredi notunuzdan ziyade findeks le uğraşmak yerine ihtiyacınız varsa nakit paraya yada ev araba alacaksanız gidin bankanıza yapın başvurunuzu işinize bakınız.

Kurulan bu havuz bankalar için kurulmuştur, yani müşterilerin kredi skoru bankanın sorunudur. Size düşen alın hayalinizdeki evinizi, arabanızı, arsanızı banka zaten sizin için kredi notunuza bakacak.

kredi notu - Findeks Nedir, Kredi Notu Neye Yarar?

KKB Kredi Notu Oluşturma:

Kredi Referans Sistemi (KRS) üzerinden, Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ ye üye olan bankalar ve finans kurumları, kredi başvurusu yapan müşterilerine ilişkin bilgileri bu sistem üzerinden paylaşırlar. Üyeler (Bankalar ve Finans Kurumları), yeni bir kredi başvurusunu değerlendirirken ya da mevcut müşterilerini takip için, Kredi Referans Sistemi (KRS)’ deki bu bilgilere başvururlar. Bireylerin kredi geçmişlerini detaylı olarak ortaya koyan bu engin veri kaynağı, son beş yıl içinde yapılmış olan tüm kredi başvurularını, kullanılmış tüm kredileri ve yapılmış (ya da yapılmamış) ödemeleri içerir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin