Kapalı

Findeks Kredi Notu Sıkça Sorulan Sorular

Bankaların, kredi taleplerinin değerlendirirken, Findeks kredi notuna göre karar verdiği hepimiz az çok biliyoruz. Kredi taleplerimizin olum veya olumsuz cevap verilmesinde rol oynayan bu kredi notları hakkında hepimizin merak ettiği bazı sorular olabilir. Bizlerde Findeks kredi notu hakkında merak edilenler neler olabilir başlığı altında sizleri bilgilendirmek istedik.

Findeks notumuzu nasıl öğrenebilirim? Sorusu ile başlayalım makalemize. Her bireyin veya ticari kuruluşun bir kredi notu vardır. Bu kredi notunu öğrenebilmek için Findeks ’in web adresine başvurup, cüzi bir miktar ödeme karşılığında kredi notumuzu öğrenebiliriz. Yine bankalardan da hizmet bedeli adı altında bir ücret ödeyerek Findeks kredi notumuzu öğrenebiliriz.

Findeks notumu öğrenmenin bana ne faydası olabilir? Diyebilirsiniz. Ama kredi notunuzu yani bankaların size vermiş olduğu finans karnesi sayesinde, kredi veya kredi kartı alıp alamayacağınız, alsanız bile hangi koşullarda alabileceğiniz gibi sorulara cevap almış olursunuz. Böylece, daha bankaya varmadan karşılaşacağınız tablo ile şimdiden yüzleşmenizi sağlayacaktır. Benim her hangi bir yere kredi notum nedir diye bir talebim olmadı. Buna rağmen benim bir kredi notum olur mu? İster başvurun isterseniz başvurmayın ama her birey ve kuruluşun bir notu vardır. Çünkü bankalarla yapmış olduğunuz her işlem sonrası bu işlemler düzenli olarak kayıt altına alınmakta ve sizin kredi notunuz belirlenmektedir.

Findeks kredi notu belirlemesinde not aralıkları var mıdır? Varsa bile bu aralıklar neyi ifade ediyor? Findeks kredi notu hesaplanırken çok riskli grubundan başlanıp riski olmayan, güvenilir müşteri tipine kadar yukarıya doğru bir sıralama yapılmıştır. Bunu rakamsal olarak 0-1900 arası ifade edebiliriz. Bankalar 1200 puanın altında ki kredi not sahiplerini riskli sınıf olarak görürler ve kredi konusunda sorun çıkarabilirler. Ama 1200 ve üstü kredi notlarına sahip kişilerde bu sıkıntılar fazla yaşanmaz. Kredi notlarında ki bu iniş ve çıkışın sebebi ise, kredi veya kredi kartlarınızı düzgün ödenme – ödenmeme gibi kriterlerdir.

Findeks kredi notuma baktım ve notum çok düşük. Notumu yükseltmek için neler yapabilirim? Bankalara olan ödemelerinizde meydana gelen gecikmeler, bankalardan aldığınız çeklerin ödenmemesi, gecikmesi gibi durumlar kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Notunuzu yükseltmenin tek yolu düzgün ödeme yapmaktır. Kredili mevduat hesabı kredi veya kredi kart ödemelerinizi zamanında ödenmesi Findeks kredi notunuzun yükselmesine sebep olacaktır. Şunu da belirteyim ki pat diye birden yükselecek diye bir kural yok. Belli bir zaman diliminde ki performansınıza göre yükseliş trendine girecektir.

Bizlerde Findeks kredi notu hakkında merak edilenlerde son soru olarak Bir başkasının kredi notunu öğrenebilir miyim veya öğrenmenin ne gibi faydası olur? Findeks ‘in sunduğu hizmetlerden biri de, kendi kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi başkalarının da kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bunun için Findeks web adresine başvurup, kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişi veya kurumun bilgilerini girmek yeterli olacaktır. Findeks, karşı tarafla iletişime geçip, karşı tarafın onay vermesi halinde kredi notunu öğrenebilirsiniz. Böylece ticaret yapacağını kişi veya kurumların kredi notuna bakılarak son karar verilmiş olur.

Findeks kredi notu hakkında merak edilenler konumuzun son olarak; burada sizin merak etmiş olduğunuz fakat bizim değinmemiş olabileceğimiz sorular olabilir. Findeks kredi Notu ile ilgili her türlü sorularınızı bankalardan veya Findeksi’n resmi internet sitesinde ki müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top