Kapalı

Finansal Piyasalar

dolar piyasası, borsa, forex

Finansal Piyasa Ne Demektir?

Finansal piyasalar; fonların, fon fazlası olanlardan fon eksiği olanlara doğru aktarılmasını sağlayan mekanizma olarak tanımlanmaktadır. Piyasa üzerinde alıcılar ve satıcılar karşılıklı etkileşim halinde bulunurlar. Finansal piyasalar ihtiyaçların el değiştirdiği yer olarak da görülmektedir. Piyasalar konumuna göre farklı isimler almaktadır. Eğer finansal piyasa ülke içinde ise yerli piyasa, ülke dışında ise uluslar arası piyasa adı verilmektedir.

Finansal Piyasanın Unsurları Nelerdir?

Finansal piyasanın ilk unsuru tasarruf sahipleridir. Yani fon arz edenler olarak tanımlanmaktadır. İkinci unsuru yatırımcılardır. Bunlar da fon talep edenler olarak bilinmektedir. İhtiyaç duydukları fonu piyasadan tamamlamaya çalışırlar. Üçüncü unsur yatırım ve finansman araçlarıdır. Dördüncü unsur yardımcı kuruluşlardır.

Yardımcı kuruluşlar bankalar, aracı kuruluşlar, yatırım ortaklıkları, sosyal güvenlik kuruluşları, sigorta şirketleri ve kooperatifler olarak bilinmektedir.  Finansal piyasaların beşinci ve son unsuru ise hukuki ve idari düzen olarak kabul edilmektedir. Bu unsurların ortak dayanağı fon arz edenler ve fon talep edenlerin ortak bir zeminde buluşmalarıdır. Bu zemini de finansal piyasalar sağlamaktadır.

İşlem Vadesine Göre Finansal Piyasa Türleri

Ürünleri vade olarak kıyaslandığında iki çeşit finansal piyasa ortaya çıkmaktadır. Bu piyasalar para piyasası ve sermaye piyasası olmak üzere iki çeşittir. Para piyasası, kısa süreli yani vadesi bir yıldan uzun olmayan fonların arz ve talebinin karşılandığı piyasalar olarak adlandırılır. Kuruluşların dönen varlıklarının finansmanı için para piyasaları uygun olmaktadır.

Bu piyasalardaki en önemli kurum bankalardır. Genellikle mevduatlar piyasanın kaynaklarını oluşturmaktadır. Dolayısı ile fon arz edenler faiz kazancı elde edenler, bunun tam terzi olarak fon talep edenler de faiz ödemesi yapmaktadırlar. Sermaye piyasaları ise bir yıldan uzun vadeli fon arz ve talep edenlerin karşılaştığı piyasalar olarak adlandırılmaktadır. Sermaye piyasasından sağlanan krediler ile genel olarak yatırımcılar duran varlıklarını finanse edeler.

Piyasanın en önemli araçlarını tahviller ve hisse senetleri oluşturmaktadır. Sermaye ve para piyasasının ortak özelliklerinin başında likidite sağlamak gelmektedir. Bunun yanı sıra iki piyasanın da ekonomiye kaynak yaratmak amacı bulunmaktadır. Ayrıca sermayenin geniş kitleler arasında el değiştirmesine de yardımcı olmaktadır.

Benzer yazımız;İş Bankası yatırım Hesapları

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top