Ana sayfa Banka Haber Fed İstifası Sonrası Dolar-TL Ne Olur?

Fed İstifası Sonrası Dolar-TL Ne Olur?

0
Fed İstifası Sonrası Dolar-TL Ne Olur?
iş kurmak

FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in istifa etmesi sonrası FED dolar-TL grafikleri beklenmedik bir şekilde yönünü aşağı çekmişti. Fed istifası sonrası gelen tepkiler ve dolar-tl grafiklerini sizler için değerlendirmeye aldık.

Dolar-TL Analizi 2017 Eylül

Dolar endeksi haftalık grafikte 200 EMA altına sarktı ve daha önceki tepki seviyelerinde.
Pozitif seyre geçmesi için 93,64 üzerinde kalıcı olmalı.
DXY endeksinin durumu haliyle Dolar/TL üzerinde de etkili.
Fakat önceki hareketlerden yola çıkarak $/TL 200 EMA altında fazla kalmamış, dolayısıyla bu seviyeler tepki seviyesi larak değerlendirilebilir. Dolar/TL indikatör üzerinde de görüldüğü kısa vadeli görünüm pozitife dönmüş durumda.
Güncel değerle 3,4640 üzerinde pozitif hava güçlenir ve 3,5590 3,5778 – 3,6473 direnç hedefleri olur.

Analizlere bakıldığında doların yönünü bu haftalarda yeniden yukarıya doğru çevirdiğini söyleyebiliriz. Piyasalarda alıcılı seyirlerin devam etmesi durumunda doların tepki alımlarına karşın aşağı yöne yönelmesi düşük ihtimal olarak karşımıza çıkabilir. ABD başkanı Donald Trump’ın arka plandaki yaptıkları ve ABD’de başlayan iklim şartlarının mali açıdan değer kaybetmesine de bakıldığında doları fazla etkilemediklerini görüyoruz. Dış pazarda dövizin ağır basan bu özelliği sayesinde dolar-tl grafiklerinin yönü bizlerin yorumlarını daha da belirgin yapmasını göstermekte.

Dolar Yıl Sonu Ne Kadar Olur?

TL’nin global pazarda değer kaybettiği bir yıl daha geride kalacak gibi. Zira doların eski tarihlerde 1.5 TL olduğunu görmüştük ve o zamandan beri dolar aldı başını gidiyor. O yıllar ile şuan ki yılları kıyasladığımızda 1 doların 3.40 lı seviyelere geldiğini söyleyebiliriz. Yani 3,5 kat olmuş ve hali ile dolar-tl analizlerinde her yıl bir nebze olsa da değerine değer kattığını söyleyebiliriz. Uzun vadede eğer ki ABD tarafından ciddi oranda yaralanma söz konusu olmaz ise doların yönü sürekli olarak yukarıya doğru ivme kazanacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin