Ana sayfa Altın Fed Faiz Kararı ve Altın Yorumları

Fed Faiz Kararı ve Altın Yorumları

0
Fed Faiz Kararı ve Altın Yorumları

Yatırım araçlarının en başında gelen ve bir çok yatırımcının göz bebeği olan aslında en sağlam ve güvenilir bir yatırım aracı olması Altın’ a rağbeti arttırmaktadır. Oluşan bu ilgi dolayısı ile Altın Yorumlarını değerli kılmakta ve Altın Piyasa takipçileri için referans olmaktadır. 2015 yılı sonlarına yaklaşırken 2016 Yılı Altın Fiyatları ne Olur? Ons düşer mi? Çeyrek Altın Fiyatları ne olur gibi yorumlar değer kazanmaktadır. Yatırım yapmak için veya elinde altını bulunan yada TL sini altına çevirmek isteyenler için altın yorumu ve değerlendirmesi önemlidir.

Aralık 15-16 gibi Amerikan Merkez Bankası ( Fed) faiz kararını açıklayacak, faiz arttırım ihtimali oldukça ağır basması, Altın Ons fiyatlarını yukarı şekilde tetiklemiştir 09 Aralık itibari ile 1081.90 Amerikan doları olan Ons fiyatı ve TL bazında gram fiyatı 101,2 olan altının biraz daha çıkış yapması beklenebilir. Ancak piyasa koşullarına bakıldığında FED tarafından açıklanması muhtemel durum hemen hemen tüm finans çevrelerince satın alınmış durumdadır, gelecek olan faiz arttırım ciddi anlamda, daha doğrusu uzun süre bir dalgalanma etkisi yapması olası değildir. Faiz kararının oylanması ve beklentiler doğrultusunda çıkması halinde yani yükseltme, 1-2 gün içerisinde gerek Döviz Kurları ve şu an onumuz altın ons fiyatlarının da stabil bir seyre dönmesi beklenebilir.

Yapılacak olan Faiz arttırımı dolayısıyla Dolara olan talebi arttırması olasılığı da oldukça güçlüdür, bir çok yatırımcı, hatta büyük yatırımcıların altında bir anda çıkıp dolara geçmeleri ons fiyatlarında gerilemeye neden olması ihtimaller dahilinde görmekte fayda vardır. Aralık sonu ve 2016 Yılı Başlarında Altın fiyatlarının daha sakin bir seyre girmesi, ve yine aşağı doğru bir eğilime girmesi ihtimalleri de değerlendirilmelidir.

Aralık ayı sonlarına doğru, özellikle FED’ in faiz kararından sonra altın da kar satışları gelmesi durumu görülebilir, 16-17 Aralık’ a kadar 104 TL/gram bandına gelmesi beklenebilir, ancak 14-15 Aralık Fed kararı öncesi yakalaya bileceği en üst artışında 104 TL civarinda olması, açıklama sonrası ise kar satışları ile birlikte aşağı yönlü bir seyir olması yorumlanabilir.

2015 sonu Aralık Altın Yorumu veya Fed Kararı sonrası altın ne olur derseniz bizim yorumumuz düşme olasılığı görünmekte ancak piyasanın ne tepki vereceğini tahmin etmek o kadar da kolay değildir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin