Ana sayfa Katılım Bankacılığı Faizsiz Kazanç Sistemi Olan Katılım Bankacılığı

Faizsiz Kazanç Sistemi Olan Katılım Bankacılığı

0
Faizsiz Kazanç Sistemi Olan Katılım Bankacılığı

Dünya nüfusunun %23’lük kesimi İslam dinine mensup insanlardan oluşmaktadır. Bu kesimin, paralarını faizli sisteme yatırmak istemeyişinden dolayı, o fonlar atıl kalmakta ve piyasaya sürgülemektedir. Faizli sistemden dolayı atıl kalan o fonların, piyasa ortamına çekebilmek ve ekonomiyi canlandırmak için Katılım bankaları kurulmuş ve faizsiz hizmet anlayışı ile atıl pozisyonunda ki fonları değerlendirmektedir.

1970 yılından beri dünyanın çeşitli ülkelerinde hizmet veren bu bankalar, faizsiz hizmet anlayışı ve faizsiz kar – zarar mantığı ile müşterilerine hizmet vermişlerdir. Citibank, HSCB bank, dünya genelinde bilinen katılımsız bankalardandır. Katılım bankaları, görünüş itibariyle klasik bankalardan çok da farkı bulunmamaktadır. En önemli farkı, yatırımcıdan toplanan fonlara, daha önceden vaat edilen oranlarda kar marjı vermemesidir. Onun yerine, fonlarla ile yapılacak alım, satım ve bankacılık hizmetlerinden elde edilecek kardan pay vermektedir.

Katılım bankaları, yatırımcılardan topladığı fonları ham madde, gayrimenkul, makine teçhizat gibi yatırım araçlarına yatırmakta, bu yoldan elde edilen kiralama ve satış işlemlerinden elde ettiği karı, yatırımcılarına eşit miktarda dağıtmaktadır. Katılım bankaları, klasik bankalar gibi müşterilerine kredi de vermektedir. Tek farkı ise, klasik bankalar gibi nakit vermeyip, müşterisinin satın alacağı malı, müşterisinin adına satın almakta ve müşterisine satın aldığı malın üzerine kar payı koyup, vadeli olarak satışını yapmaktadır.

Katılım bankaları, alkol, tütün gibi zararlı maddelerin imalatı, satışı için kredi vermemektedir. Katılım bankaları, klasik bankaların yaptığı tüm bankacılık hizmetlerini yapmaktadır. Kredi kullandırma, kredi kartı verme, döviz alım satım, kambiyo hizmetleri, çek, poliçe, yurt içi veya yurt dışı para transferleri gibi hizmetlerini müşterilerine sunmaktadır. Katılım bankalarında risk oranı olsa da bu oran, müşterinin hissetmeyeceği oranları geçmemektedir. Şöyle ki kalıtım bankaları, yatırım yapacakları alanlarda ARGE çalışmaları, istihbarat çalışmaları ve gerekli teminatları aldıktan sonra yatırım yapmaktadırlar.

Ayrıca tek bir alanda olmayıp, yüzlerce alanda bu yatırımlar yapıldığı için zarar riskini en aza indirgenmiş olmaktadır. Diyelim ki yatırımcı, katılım bankasına 1 aylığına 20.000 TL yatırdı ve bir ay sonra ki karı 300 TL olmuştur. Diğer ayda katılım bankası bir alanda zarar etmiştir ve 300 TL kar verdiği müşterisine o ay 270 TL vermiştir. Yukarıda belirttiğimiz gibi müşterinin oluşacak zarar miktarını fazla hissetmemesi açıklamasına en güzel örnek olacaktır.

Son olarak, katılım bankacılığına yatırılan paralar devlet garantisi altında olup, katılım bankacılık şubesinin olmadığı yerlerde, muhabir bankalar ( Ziraat Bankası ) aracılığı ile yatırım yapılabilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin