Ana sayfa Ekonomi Faiz Koridoru Nedir?

Faiz Koridoru Nedir?

0
Faiz Koridoru Nedir?

Merkez Bankası, dövizdeki artış veya düşüşleri dengelemek için belli dönemlerde bazı önlemler alır. Bu önlemler arasında en sık kullanılanı ise faiz koridorudur. Ekonominin dengede kalması için kullanılan Faiz koridoru, dünya ekonomisindeki gelişmelere ve ülke içindeki siyasi gelişmelere bağlı olarak şekillenir.

Merkez bankası, belirli dönemlerde kısa vadeli borç verme ve borç alma faiz oranlarını günceller. Borç verme faiz oranı; nakit sıkıntısı çeken bankaların, Merkez Bankasından aldığı borç karşılığı ödemeyi kabul ettiği faiz oranıdır. Borç alma faiz oranı ise tam tersi nakit fazlası olan bankanın Merkez Bankasına borç vermesi ve bu nakit karşılığında belirli bir miktar faiz almasıdır. Genellikle borç verme faiz oranı, borç alma faiz oranından yüksek çıkar ve bu ise Faiz koridoru olarak adlandırılır.

Merkez Bankasının Dövize Müdahale Olarak Kullandığı Faiz Koridoru, Politik gelişmeler veya başka sebepler ile döviz kurunda oluşan artış, Merkez Bankası tarafından kontrol altında tutulur. Merkez Bankasının, dövizi kontrol altında tutma politikası ise genellikle Faiz Koridorudur. Borç verme faiz oranlarında yapılan yükseliş, bankalara daha yüksek faiz ile borç vermeye neden olur. Bu durum ise Türk parasının değerini yükseltecek aynı zamanda piyasada nakit sıkıntısı yaşanmasına neden olacaktır.

Faiz Koridoru Sayesinde Enflasyona Müdahale Edilir, Tüm ülkelerin amacı, hayat pahalılığına müdahale etmektir. Hızlı fiyat artışları ve piyasadaki dengesizlikler, enflasyonu beraberinde getirir. Merkez bankası ise piyasa hareketlerini dengede tutmak için Faiz koridorunu kullanır. Özellikle aniden oluşan dövizdeki artışlar, ülke parasının değerini düşürecek enflasyonu artıracaktır. Merkez Bankasının Faiz koridoruna müdahalesi ise ilk anda likidite sıkıntısı yaratsa da orta vadede piyasanın dengeye gelmesini sağlar.

Faizlerdeki yükseliş, piyasada nakit sıkıntısı yaşanmasına ve ülke parasının değer kazanmasına neden olur. Faizlerdeki düşüş ise tam tersi piyasada nakit artışına ve yeni yatırımlar yapılmasını sağlar ama döviz fiyatlarında yükselişi beraberinde getirir.

Mali politikalar gereği, bazı dönemlerde borç verme faizi yükseltilir bazı dönemlerde ise faizler düşürülür. Para politikası ile piyasayı dengeye getirmek için çalışan Merkez Bankasının amacı, faiz koridoru sayesinde ülke parasının değerini korumaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin