Kapalı

Evlilik Yardımı ve Çeyiz Parası Sorgulama 2018

Evlilik yardımı ve çeyiz parası sorgulama

Devletin yardımı olan çeyiz ödemesi, Sosyal Sigortalar Kurumundan, yetim aylığı almış olan kızların evlenmeleri neticesinde bu para kesilir. Sosyal güvenliğin mevzuatında bulunan ölüm sigortası ile sağlanmış olan evlilik yardımı sadece kızlara verilen bir ödeme çeşididir. Erkeklerin evlenme desteği almaları gibi bir hakları bulunmamaktadır. Çeyiz parası şeklinde adlandırılan evlenme desteği bir kereye mahsus olarak tahsil edilmektedir. Çeyiz parasının kimlere verildiğini soran birçok okurun bu makaleyi okuması yararlı olacaktır. Çeyiz parası nasıl alınır, aylığı ne kadar, çeyiz parası hangi bireylere verilir, bu parayı almak isteyenler nereye başvurmalıdırlar, bu para nasıl sorgulanır gibi birçok sorunun cevabını vermek doğru olacaktır.

Evlilik Yardımı Nedir?

Toplum içerisinde çeyiz parası şeklinde isimlendirilen evlilik yardımı kısa bir şekilde, Sosyal Sigortalar Kurumundan alınan aylık, evlenme sebebi ile kesilmiş olan yetim kızlara verilen bir kereye mahsus olan devletten alınan iki senelik tutarı tarzında tahsis edilecek olan ödemedir. Peşin şeklinde ödenen evlilik yardımı almayı arzu edenlerin ilk önce beyanda bulunmaları gerekir. Yetim aylığı alan kızların evlenmeleri vaziyetinde bu aylıklar kesilmektedir.

Evlilik Yardımı Hangi Bireylere Verilir?

– Baba ya da anne ölümü neticesinde onlardan yetim- ölüm aylığı almış olan kızlar evlilik yardımından faydalanabilmektedir. Ancak aynı vaziyette olan erkek bireylerin böyle hakkı bulunmamaktadır.

– Çeyiz parası almayı arzu eden kişilerin 4/b (Bağ-Kur) ve 4/a (SSK) kapsamı içerisinde hak sahibi olma gibi vaziyetleri bulunuyorsa başvurularını Sosyal Sigortalar Kurumu Merkez Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne başvurarak yapmaları gerekmektedir.

– Evlenme ödemesine müracaat yapmak isteyen kızlar için yetim aylığı alma adlı bir şart bulunmaktadır. Sadece kızlara verilecek olan evlilik yardımı, işinden ayrılıp ve yetim aylığı alan kişilere de verilebilmektedir.

– Kısa bir şekilde bu ödemeyi almanın iki şartı bulunmaktadır; birincisi anne ya da babadan yetim-ölüm aylığı almak ikincisiyse bu aylık alınır iken evlenmiş bir birey olmaktır.

– Bu konu hakkında sık bir şekilde sorulan sorulardan birisi de, dul olan kişilerin evlilik yardımından faydalanma vaziyetidir. İkinci evlilikte bulunan kişilerin bu yardımdan yararlanma gibi bir durumu söz konusu değildir.

– Evlilik yardımı alabilmek adına belirtilmiş olan herhangi bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Kimi yerlerde belirtilen 25 yaş limiti, gerçek değildir. Evlilik aylığı alabilmek için ana şart ilk defa evlenmek koşuludur.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlenme desteği almak isteyen bireylerin mutlak surette müracaatta bulunmaları gerekir. Evlendikleri tarih sonrasından itibaren 5 sene içerisinde bu ödemeye başvuruda bulunmayanlar, hakların kesin bir şekilde kaybederler. Çeyiz parası için müracaat edecek kişiler SGK İl Müdürlüğü ya da SGM Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuruda bulunan kişilerden çeyiz parası müracaat dilekçesi istenmektedir. Başvuruda evlilik cüzdanının istenmesi muhtemeldir.

2018 Çeyiz Parası Ne Kadardır ve Nasıl Sorgulanır?

Evlilik yardımı miktarı, müracaatta bulunmuş bireyin aldığı yetim aylığına göre hesaplanmaktadır. Hesaplama şu tarzda gerçekleşir; en son alınmış olan yetim aylığının iki senelik miktarı yani bir aylığın yirmi dört katı hesaplanmaktadır. Yapılmış olan hesaplama sonucunda ortaya çıkacak olan miktar bir kereliğine peşin şekilde ödenir. Bu vaziyete örnek vermek gerekirse; 400 lira yetim aylığı alan kız çocuğuna 10 bin lira civarında çeyiz parası verilmektedir. Çeyiz paraları nereden alınır ve sorgulanır soruları sıkça sorulmaktadır. Evlilik aylığı SGK tarafından Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Kişisel hesabı olan kişiler kendi hesaplarından tahsil edebiliyorken; olmayanlar ise vezneden TC kimlik numarası ile alabilmektedir. Çeyiz parası aynı şekilde bankalardan ya da SGK’dan sorgulanmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top