Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

0
Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Evlenmek isteyip de maddi açıdan sorun yaşayan, evlenmeyi sürekli erteleyen bireyler için Devlet çözüm yolu sunmaktadır. Evlenmeyi teşvik edici politikalar uygulamaktadır. Bunlarda biri de evlilik kredisi adı verilen yardım yöntemidir. Bu krediyi cazip kılan yönlerden biri faizsiz kredi şekli olmasıdır. Yani borcun anapara kısmı geri ödenmektedir. Amaç evlilik kurumunu desteklemek olduğundan dolayı böyle bir uygulama yapılmaktadır.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi çekme kısmı diğer kredi çeşitleri gibidir. Ancak evlilik kredisinde her bankadan kredi alınmaz. Kredi çekilecek olan bankanın kamuya bağı olan bir banka olması gerekmektedir. Ülkemizde bu bankalar Halk Bankası, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası’dır. Bu üç banka insanların hayalini kurduğu evliliğe sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Böylece maddi sıkıntı çeken çiftlere devlet sahip çıkmaktadır.

Evlilik Kredisinin Şartları Nelerdir?

Devletin sağladığı bu hizmete sahip olmak için bazı şartlara sahip olmak gerekmektedir. Önem verilen şartlardan biri yaş sınırlamasıdır. Bu krediyi kullanabilmek için genç yaşta olma koşulu vardır. Yaş sınırı yirmi beş olarak belirlenmiştir. Yirmi beş yaş altındaki kişiler için evlilik kredisi uygundur. Ancak evlenmek isteyen çiftlerde üniversite öğrencisi varsa bu yaş sınırı esnetilebilmekte ve yirmi altı yaşına kadar çıkabilmektedir. Diğer önemli şart ise adli sicil kaydının temiz olmasıdır.

Yani daha önce kasten ağır bir suç işlememiş olmak öncelikli şartlar arasındadır. Bunun haricinde krediyi alabilmek için diğer önemli koşul ise hüküm giymemiş olmaktır. Kredi verilirken kişinin ve ailesinin gelir durumu gözden geçirilmektedir yani gerçekten ihtiyacı olup olmadığına bakılmaktadır. Aylık gelir tespiti yapılıp, kişinin üzerine herhangi bir taşınmaz mal olup olmadığına bakılır. Tüm bu araştırmalar yapıldıktan sonra aday uygun bulunursa evlilik kredisi verilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin