Ana sayfa Banka Haber Evlenene 18 Bin Lira Destek

Evlenene 18 Bin Lira Destek

0
Evlenene 18 Bin Lira Destek

Evlilik için tasarruf amacıyla açılan ‘çeyiz hesabına’sağlanan devlet katkısı arttı. Daha önce evlendikten sonra alınabilen çeyiz parası, şimdi evlenmeden 2 ay önce çekilebilecek.

5 bin lira olan devlet katkısının üst sınırı, 9 bin liraya yükseldi. Karar, Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; çeyiz hesabında biriken paranın tamamı, evlenmeden iki ay öncesine kadar çekilebilecek.

Çeyiz hesabı sahipleri hesabını bir başka bankaya taşıyabilecek. Katılımcılar, aynı anda birden fazla aktif çeyiz hesabı açamayacak.

412162 - Evlenene 18 Bin Lira Destek

5 Yıla Kadar Birikim

Çeyiz hesabına devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay arasında olanlar için %20 ve 6 bin 500 lira olacak. 48 ile 59 ay arasında düzenli ödeme yapanlara devlet katkısı %22 ve 7 bin 500 lira olacak. 60 ay ve üzeri ödeme yapanlara devlet katkısı % 25 ve 9 bin lira olacak.

Nasıl Alınır?

27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlenmeden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme gerçekleştirmesi gerekecek. Evlenen çiftlerden kriterleri yerine getirenlerden her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı yararlanacak. Hesapta biriken para işletilecek yani faiz gibi geliri de olabilecek.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin