Kapalı

Evde Çalıştırılan Bakıcı ve Temizlikçi Sigortası Nasıl Olacak

Genelde çalışan annelerin tercihi olan evde temizlikçi, gündelikçi veya çocuk bakımı hasta bakımı için eve çağrılan kadın ve erkek yardımcılar 1 Nisan itibarı ile artık SGK kapsamına alınması zorunlu hale gelmektedir.

10 Günden Az çalıştırılan Gündelikçi Bakıcı Nasıl Olacak;

Öncelikle 10 günden az gündelikçi çalıştıranlardan işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi, işten ayrılış bildirgesi düzenlenmesi istenmeyecek.
10 günden az çalışmanın tespitinde günlük 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 gün olarak kabul edilecek. Yani günde 1 saatliğine temizliğe gelinse dahi bu çalışma 1 gün olarak kabul edilecek.
Bu durumda gündelikçiniz için asgari ücretin %2’si oranında (yani günlük 80 kuruş) iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödenmesi gerekecek. Ayrıca gündelikçi isterse asgari ücretin %32,5’i oranında (aylık 390 TL)aylık prim ödemesi yaparak (kendi parası ile) emeklilik ve sağlık haklarından da yararlanabilecek.
Gündelikçiniz ara sıra geliyorsa bu durumda ev sahibi ve gündelikçinin imzasını taşıyan ve SGK’dan temin edilecek belgenin en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar SGK’ya verilmesi yeterli olacak.

10 Günden Fazla Çalıştırılanların durumu ise;

on günden fazla çalıştırılan gerek çocuk bakımı, gerek temizlik işleri veya hasta bakıcı olsun artık sigortasının yatırılması zorunlu hale gelmiştir, bu tutar aylık asgari tutarı 390TL civarına denk gelmektedir. Yani ödediğiniz aylık tutar harici SGK ya bunu da yatırmanız gerekecektir.

Eğer bu şartlarda evde bakıcı, temizlikçi çalıştırmayı düşünüyorsanız bir nisandan sonra dikkat etmeniz gerecektir, bunun için SGK İl Müdürlüklerini ziyaret edip sigorta başlangıcını bildirmeniz gerekecektir. Yada ufak ücretler ile bu işi yapacak ve sizin adınıza takip edecek bir muhasebeci ile anlaşmak sizin için daha kolay ve risksiz olacaktır. Size tavsiyemiz mutlaka bir muhasebesi ile anlaşmanız.

Yoksa SGK dan aldığınız e-bildirge şifresi ile her ya düzenli takıp her ay düzenli önce bildirimde bulunmanız ve akabinde düzenli yatırmanız gerekmekte bir gün dahi aksaması halinde sorun oluşur.  bu nedenle dikkatli olmanız ve etmeniz süresini aksatmamanız gerekir ki yoksa cezalı duruma düşersiniz ki ceza tutarları oldukça yüksektir.

Sonuç olarak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta söz üzeri bir anlaşma yapmak, mesela bakıcınız veya evinize temizliğe gelen kişi ilerde sizden şikayetçi olursa ve 1-2 şahit bulması halinde SGK müfettişlerinin elinden kurtulmanız mümkün değildir geriye dönük tüm primleri ödediğiniz gibi ayrıca da para cezası almanız da cabası olacaktır.

Yine bu şartlarda çalıştırılan kişinin yıllık izin vb hakları, sendikal hakları, tazminat hakları bulunmamaktadır, genel sağlık prim ödemelerine tabidirler ancak iş kanunu hükümlerine tabi olmadıkları için size maliyeti sadece yatıracağınız SGK primidir. İleride tazminat davası işten çıkarılması halinde işe iade edilme talebinde bulunamazlar. Kısacası iş kanununa tabi olmadıklarından sizi herhangi bir dava vb durumlara düşüremezler.

Ancak bu işlemler oldukça zordur, muhtemelen bu hizmeti şirketler üzerinden   Tam Zamanlı veya Yarı Zamanlı olarak Hizmet Satın alma yolu ile almanız mümkündür, bu tür işlere aracılık eden şirketler bulunmaktadır. Sizin yapmanız gereken sadece ilgili şirket ile bir sözleşme yapmanız yani hizmet satın almanız sizin için daha kolay ve ilerde sıkıntı çıkarmayacak evrakçılıktan da kurtarmış olacaktır.

Bir diğer hususta eski bakıcı nız, temizlikçi niz veya çocuğunuzun alışmış olduğu bakıcınız var veya sürekli çalıştırdığınız ve memnun kaldığınız kişiyi de yine şirkete siz önermeniz halinde size bu konuda yardımcı olacaklardır. yani şirket sizin istediğiniz kişiyi yine sizin evinize hizmet alımı şeklinde gönderebilir bunu sirket yetkililerine aktarmanız halinde yardımcı olacaklardır.

Bizim önerimizde bunu yapmanızdır sonuçta SGK işlerinden anlamak gerekir yapacağınız bir hata veya unutacağınız bir ödemeden dolayı daha büyük ceza yaptırımları ile karşılaşmanız mümkündür.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top