Ana sayfa Evde Bakım Parası Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2017

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2017

0
Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2017
bakım parası şartları

Evde bakım parası konularından biri olan kişi başına düşen gelir 2017 yılında değişti. Hali ile bireylerin akıllarında evde bakım maaşı kişi başına düşen gelirin ne kadar olduğu yönünde. Bizde Bakanlıktan aldığımız son bilgiler dahilinde kişi başına düşen ücretin ne kadar olduğunu vermek istedik. Bu sayede bakım maaşı alma şartlarından en önemlisi olan bu gelir kriterini aşmış olabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı 2017

Bakım parası almak için öncelikle bakıcı maaşı alma şartlarını gözden geçirmeniz gerekiyor. Yani bakım parası almak için de devletin belirlediği ve esas aldığı kriterler bulunuyor. Bunlara bakmak istediğimizde

  • Gelir kriteri
  • Engel olma yüzdeliği
  • Bakıma muhtaçlık durumu

Şimdi de bu 3 şartın esas alındığı etmenleri açıklayalım.

Evde bakım maaşı gelir kriteri : Evde bakım maaşı almanız için sizin ailenizin toplam geliri esas alınarak kişi sayısına bölünüyor. Bu durumda ilgili tutarın gelir şartı dediğimiz 847 TL’nin altında kalması gerekmektedir. Esas alınan asgari ücret 1404 TL yerine 1271 TL olmaktadır. Yani bu tutarın %66,6 sın fazla kişi başına düşen gelir olmamalı. (847 TL)

Engel olma yüzdeliği : Bu bilgi için engelli olan bireyin %50 veya üzeri rapor alması gerekiyor. Raporda ayrıca ağır engelli olduğuna dair EVET yazısının da mühürlü olmasına dikkat ediniz.

Bakıma muhtaçlık durumu : Bakıcının esas olarak üzerinde durması gerektiği nokta budur. Yani engelli veya özürlü bireyin kendi başına Wc’yi kullanamaması veya ihtiyaçlarını yapamaması. Bakıcı sayesinde bakımı yapılması.

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2017

Bu ücretin 2017 yılı dahilinde 847 TL olduğunu belirtelim. Biraz daha detay verirsek, hane halkının geliri esas alınarak kişi sayısına bölünmektedir. Normal şartlarda 1404 TL esas alınıyor asgari ücret ancak 1271 TL esas alınması bir yandan da iyidir denilebilir.

Burada dikkat edilecek nokta ise kişilerin emekli maaş almalarının bu tutara etki edip etmediğidir. Ancak ilgili mevzuata göre esas alınmadığını ve bu konu hakkında ilgili bakanlıktan bilgi alabileceğinizin de altını çizelim.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin