Ana sayfa Evde Bakım Parası Evde Bakım Maaşı Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Nereye Yapılıyor?

0
Evde Bakım Maaşı Başvuruları Nereye Yapılıyor?
evde bakım hizmeti

Evde bakım maaşı almak isteyenler başvuruların nereye ve hangi evraklar dahilinde yapılacağını öğrenmek isteyebilirler. Bu durumda bu yazımız sizlere yol gösterecek bilgiye sahiptir. Birçok birey ve aile, engelli olan bireylerin bakıma muhtaç durumlarını gidermek için onlara bakmaları dahilinde devlet tarafından maaşa bağlanmaktadır. Ancak evde bakım maaşı almanız için gerekli şartların sağlanması gerekiyor.

2017 Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir hastanız, özürlü akrabanız veya ağır engelli olan bir yakınına sahip olan bireylere devlet 2 farklı maaş vermektedir. Bunlardan ilki, bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin engelli olma yüzdesine göre 3 aylık özürlü (engelli) maaşı vermektedir. Sizlere de buna bakıyorsunuz diye evde bakım hizmeti adı altında bakım maaşı verilmektedir. Tabi devlet bu konuda belirli şartları taşımanızı istiyor. Yani her önüne gelen bu maaşı alamıyor.

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım maaşı almanız için sizin ailenizin toplam geliri esas alınarak kişi sayısına bölünüyor. Bu durumda ilgili tutarın gelir şartı dediğimiz 847 TL’nin altında kalması gerekmektedir. Esas alınan asgari ücret 1404 TL yerine 1271 TL olmaktadır. Yani bu tutarın %66,6 sın fazla kişi başına düşen gelir olmamalı. (847 TL)

İkinci kısımda ise bakacağınız kişinin bakıma muhtaç olması yani WC dahil banyo gibi ihtiyaçları yapamayacak durumda olan kişiler esas alınır. Son etkende ise sağlık kurulu raporunda ağır engelli ibaresi geçmelidir. Engel olma yüzdeliği en az %50 olması şartı da aranıyor. Engelli olan birey çocuk ise o ibare yer verilmiyor ve raporun süresi 1 veya 2 yıllık verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Başvuruları engelli olan bireyin ikametgahına göre yapıyorsunuz. Yani nerede oturuyorsa o ilin veya ilçenin bağlı bulunduğu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yapılacak. Eğer bu iki kısım da yok ise direk Kaymakamlık makamına başvurulması gerekiyor. Şahsın kendisi gitmesi gerekiyor. Gerekli olan evrakların neler olduğuna sonraki konularımızda tüm detayları ile vereceğiz.

Güncelleme:

Öncelikle başvuru dilekçesini oradan alıp dolduruyorsunuz. Sonrasında ise ;

T.C. Kimlik Numarası beyanı,
Özürlü sağlık kurulu raporu,
Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
İki adet vesikalık fotoğraf,
Varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti,
Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı,
Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı bunları hazırlayıp, dilekçeyi doldurmadan önce teslim ediyorsunuz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin