Ana sayfa Konut kredileri Ev Alım Satımda Tapu Masrafı Ne Kadar?

Ev Alım Satımda Tapu Masrafı Ne Kadar?

0
Ev Alım Satımda Tapu Masrafı Ne Kadar?

Taşınmaz olarak addedilmekte olan gayrimenkullerin alım/satım süreçleri içerisinde ödenmesi zorunluluk barındırmakta olan bir takım masraflar bulunmaktadır. Bahsi geçmekte olan ev gibi gayrimenkulsal değerlerin alım ya da satım işlemleri sırasınca çeşitli belgelerin temin edilip, gerekli şekilde düzenlenmesinin ardından belirtilen masrafların karşılanması gereklilik arz etmektedir.

Bu masrafları birkaç örnek ile dile getirmek gerekirse; tapu harcı, KDV ve döner sermaye gibi ödenekleri belirtebiliriz. Ayrıca alım / satım işlemleri emlakçı ya da gayrimenkul danışmanı aracılığı ile gerçekleşmiş ise; %2 oranında komisyon bedeli ve KDV unsuru da devreye girmektedir. Komisyon bedeli istisnai durumlar söz konusu olduğunda % 3 oranında da tahsis edilebilmektedir.

Tapu müdürlüğüne ödenmesi zorunlu olan tapu devir ödeneği ise; gayrimenkulsal mülke belirlenmiş olan satış bedelinin % 2 oranındadır.

Yine ödenmesi zorunluluk barındırmakta olan diğer bir tutar ise; tapu harcıdır. Kurum tarafından tahsis edilen harç bedelinin, konuta biçilen emlak vergisinden düşük olmama zorunluluğu vardır. Gayrimenkulun satış bedelinin % 15 ila % 20 oranında tapu harç bedeli tahsis edilebilmektedir. Söz konusu olan bu ödenekler konutu alan ve satan için de aynı ölçütlerde geçerlidir. Döner sermayeye ödenmesi zorunlu kılınan tutar ise 82.50 TL’dir. Emlak vergisi için belirlenmiş olan bütçelendirme ise; % 2 oranındadır.  Satışın gerçekleşmiş olduğu sene ve daha önceki dönemlere ait olan emlak vergisi bedelini konutun satıcı tarafının karşılaması gerekmektedir.

Gayrimenkulü satın alacak olan taraf konuta ilişkin geçmiş dönem vergilendirme borçlarının olup olmadığına dikkat etmelidir. Mevcudiyet barındıran bu borçlar satıcı tarafın mükellefiyeti altındadır. Sistem üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir karışıklığa karşın ödenen vergi borçlarına ilişkin makbuzların saklanması verimli olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin