Kapalı

Erken Kredi Ödeme Cezası Kalktı

Kayseri’de konut kredisi kullanan bir vatandaş (F.I.) 2013 yılında faiz oranlarında indirime gidilince kullanmış olduğu krediyi ödeyerek düşün faizden tekrar kredi çekmek istedi. Normal koşullarda vadesi dolmadan ödenen borçlarda, vadeye göre eklenen faizin ödenmeyen toplam tutardan düşülerek hesaplanması gerekiyor.

F.I. bankaya gittiğinde kalan ödenecek taksitlerin faiz oranı düşülerek hesaplama yapıldı fakat banka tarafından 744,34 TL erken ödeme cezası kesilerek işlem yapıldı. Bu işleme itiraz eden F.I. itirazları sonuç bulmadı ve ardından Melikgazi Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurarak erken ödeme cezasının iadesini istedi. Hakem heyeti 13 Kasım 2013 tarihinde reddedince F.I. bir üst mercii olan; Kayseri 1.Tüketici Mahkemesi’ne karara itiraz davası açtı. 2 Eylül 2014 tarihinde ise mahkemeden de itirazın reddine karar verilince, kararın kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na temyiz davası açıldı. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi; mahkemenin verdiği ret kararını kanun yararına bozulmasına hüküm verdi.

Bu Kararın Kredi Kullananlara Avantajı Nedir ?

Kredi kullandıktan sonra , eğer daha uygun faiz oranları ile avantajlı bir teklif karşınıza çıkarsa ilk kullanmış olduğunuz krediyi vadesinin bitmesini beklemeden kapatabilirsiniz. Ayrıca erken kapatma adı altında bir ceza yada işlem ücreti ödemeden daha avantajlı kredi ile kullanımdaki krediyi değiştirebilirsiniz.

Erken Ödeme Nasıl Hesaplanır ?

Kredi kullandıktan sonra yada hesaplama aşamasında detaylarda anapara ve faiz olarak ifade edilmektedir. Örneğin 5 Bin TL 12 ay vade ile bir kredi kullanmak istiyorsunuz ve sabit aylık ödeme yapacaksınız. Banka faiz oranı ile geri aylık ödeme miktarımızı 500 TL olarak hesaplarsak toplamda 6 Bin TL geri ödemiş olacağız. Aldığımız toplam miktar ile ödediğimiz toplam tutar arasındaki fark bize ödeyeceğimiz toplam faiz miktarını gösterir ve örneğe göre faiz 1000 TL oluyor. Buraya kadar çok basit gözükse de asıl önemli nokta aylık ödeme sabit kalırken (500 TL) bu tutarın içerisindeki anapara ve faiz miktarı her ay farklı miktarda.

İlk ay ve son ay 500 TL kredi taksiti öderken; ilk ay 300 TL ana para 200 TL faiz ödüyor gibi düşünebilirsiniz. Buradan şu sonuca ulaşabiliriz krediyi ne kadar erken öderseniz o kadar faizde kesinti olur ve daha az toplam ödeme yaparsınız.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top