Ana sayfa Banka Haber Erken Kapadığınız Kredi için Ceza Yaptırımı

Erken Kapadığınız Kredi için Ceza Yaptırımı

0
Erken Kapadığınız Kredi için Ceza Yaptırımı

İhtiyaçlarınız için bankalardan size uygun kredi imkanlarını belirlediniz. Size uygun vade ve faiz oranlı kredi imkanlarından yararlandınız. Konut almak için çektiğiniz krediyi oldu ki elinize para geçti ya da uzun süre kredi ödeme düşüncesi sizi korkuttu ve kapatmaya karar verdiniz. Kredinizi erken kapatmak istiyorsanız bankaya erken kredi kapatma cezası ödeyeceksiniz. Bu durum bankaların aldığı faiz oranı ile ilgili olup, banka verdiği krediden kazanacağı faiz oranını kaybetmemek için, kredinin tamamının ödenmesi koşulunda erken teslim edilecek tutarın yüzde 2 miktarında faiz yaptırımı uyguluyordu.

Bu yaptırım yeni kanunla birlikte farklı bi şekil aldı. Buna göre, bankalar farklı uygulamalarda bulundu. Bankalar yeni uygulama ile belirlenecek olan miktarlarda azami şekilde faiz oranı alacaklar. Yüksek faiz oranına ve dosya masrafına tepki gösteren müşteriler yeni uygulanacak faiz oranı için memnun durumdalar.

28 Mayıs günü uygulamaya koyulan yeni yaptırım ile bankalar zorunlu olarak bu kurala uysalar da kredi hizmeti alan kişiler yeni uygulamadan memnun. Buna göre 2014 yılı 28 Mayıs günü başlayan uygulama ile krediyi erken kapatmak isteyen vatandaş faiz oranı olarak yüzde 2 değil de belirlenen azami oranlı olarak faiz ödemesi gerçekleştirecek. Bu uygulama 28 Mayıs tarihinden önceki dönem için geçerli değil. Yani yeni uygulanan sistem ile belirlenen tarihten önceki faizi oranları için bir değişiklik olmayacak. Bu tarihten önceki ödenmiş olan faizi oranlarında iade edilmesi gibi durum da söz konusu değil. Ancak bu tarihten sonra kredinizi hemen kapatırsanız çok ufak bir miktarda faiz ödeme gerçekleştireceksiniz.

İhtiyacınız olan krediyi almak için uğraştığını kadar bir de kredinizi erken kapatmak için uğraşmak sizi yormasın. Bunun için tavsiyemiz kendinize uygun kredi imkanlarını ve ödeme şekillerini iyi araştırıp kredi başvurusu yapmanız. Böylece rahatça ödeyebileceksiniz. Elinize paranın geçmesi ile birlikte ya da sıkılıp kredi borcunuzu kapatmak isterseniz, azami miktarda yeni faiz oranını ödeyeceksiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin