Ana sayfa Hibe krediler Engelli Girişimcilerin Kredi Başvuru Süreçleri

Engelli Girişimcilerin Kredi Başvuru Süreçleri

0
Engelli Girişimcilerin Kredi Başvuru Süreçleri

Ülkemiz pek çok yatırım fırsatıyla ve bu fırsatları değerlendirmek isteyen girişimci kimselerle dolu. Kimi zaman kimsenin aklına gelmeyen bir iş fikri, kimi zaman ise öncesinde değerlendirilemeyen fırsatları akıllıca bir plan ve dengeli bir bütçeyle yeniden uygulamak isteyen kişiler, oldukça hızlı ilerleyebiliyor ve kendi alanlarında birere başarı hikayesi yazabilecek duruma geliyorlar.

Engelli vatandaşlarımıza ise, yine devlet tarafından çeşitli teşvikler sayesinde iş hayatının içerisinde bulunmaları için belli bir çaba sarfedilmekte. Engellilerin hem sosyal hayata, hem de iş hayatına olan katkıları, kuşkusuz hepimiz için oldukça önemli.

Peki engelli girişimcilerin kredi başvuru süreçleri nasıl işliyor? Bu esnafa kendilerine bir pozitif ayrımcılık sunuluyor mu? Sunuluyorsa eğer, hangi koşullar altında bunlardan yararlanabiliyorlar ve özellikle nelere dikkat etmeliler? Yazımızın devamında bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle bu konudaki en önemli aracımızın ve kullanacağımız terimin KOSGEB olacağı aşikar. KOSGEB, devletin özel girişimcileri desteklemek ve zaman zaman pozitif ayrımcılık uygulayarak vatandaşlarımıza daha iyi hayat koşulları oluşturabilmek amacıyla kurulmuş olan birimlerden birisine verilen addır. Engelli girişimcilere verilen kredi desteği ve hibeler ise bu kurumun amaçları arasında oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

Zaman zaman belli başlı projelerde İŞKUR ile ortak çalışan KOSGEB, açıkladığı hibe imkanlarıyla engellilerin işyeri kurmalarını ve başlangıç aşamasında belli masraflarını kolayca karşılayabilmelerini sağlamaktadır. Peki bunun koşulları nelerdir?

Öncelikle engelli girişimci bu çalışmalarda fiili olarak işinin başında durmalı ve söz sahibi olabilmelidir. Sadece kendisinin imzasını taşıyan çalışmalar hibe ve kredi almak için yeterli görülmemektedir. Yine emekliliğine hak kazanmış olan engellilerin projeleri de ayrı bir sorgulamaya alınmakta, daha titiz bir şekilde incelenmektedir.

Kuruluşta, işletme giderlerinde, temel malzeme alımında ve ruhsat başvurusu gibi gider kalemlerinde yapılacak masraflar çeşitli yönetmelik maddeleri ile sınırlandırılmıştır. Hem belli oranların, hem de belli miktarların üzerine çıkamayacak bu hibe çalışması, suistimale uğradığı anlaşıldığı anda iptal edilmekte ve gerekli yasal işlemler de başlatılmaktadır.

Bahsi geçen hibe ve kredi kampanyalarının tamamını, en güncel halleriyle takip etmek istiyorsanız sitemize göz atabilirsiniz. Hem kredi ve hibe miktarları, hem de en son şartlar ayrıntılı şekilde KOSGEB ve İŞKUR tarafından duyurulduğu anda eklenecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin