Ana sayfa Banka Haber Enflasyon Nedir Enflasyonun Yükselirse Ne Olur?

Enflasyon Nedir Enflasyonun Yükselirse Ne Olur?

0
Enflasyon Nedir Enflasyonun Yükselirse Ne Olur?
Enflasyon Nedir Enflasyonun Yükselirse Ne Olur?

Günümüzde herkes, aslında bir iktisat ve ekonomi terimi olarak kabul edilen enflasyon kelimesinin anlamını tam olarak bilememektedir. Ancak hemen hemen herkesin enflasyon denen şeyin, kötü bir şey olduğunu tahmin etmekte ve bilmektedir. Aslında bu enflasyon nedir sorusuna cevap veren pek çok kimse de, enflasyonun ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Bu açıdan enflasyonun ne olduğunu daha açık bir şekilde anlatabilmek için bu yazı tarafımızdan kaleme alınmıştır.

 

Enflasyon Nedir?

Enflasyon, piyasa içerisindeki yani kullanımdaki paranın ve satın alınabilecek malların ve gördürülebilecek hizmetlerin bütünü karşısında paranın gözle görülebilecek oranda bir değer kaybetmesi ve bunun sonucunda da doğal olarak fiyatların toptan yükselmesi durumuna denilmektedir.

Önemli dönemlerde, para öyle bir değer kaybetmiştir ki, insanlar para dolu olan bir leğeni görünce paraları döküp, leğeni almak için kavgaya girişmişlerdir. Kısacası enflasyon, paranın alım gücünün düşmesi anlamına gelmektedir. Enflasyon nedir türünde sorulara yukarıdaki gibi cevap vermek mümkün olacaktır.

 

Enflasyonun Yükselmesi

Enflasyon kelime anlamı olarak paranın değer kaybetmesi ise, enflasyon değerinin yükselmesi de, paranın değer kaybetmesinin yükselmesi anlamına gelecektir. Kısacası enflasyonun yükselmesi ise, paranın değer kaybetme oranının yüksek oranlara ulaşıyor olmasıdır.

Enflasyonun yükseldiği durumlarda, daha önceden 1000 TL ile geçinebilen bir aile, artık 1500 TL ile geçiniyorsa ve ülkede hiçbir refah düzeyi artımı olmadı ise, bu durumda aradaki 500 TL paranın bir seneki alım gücünün kaybettiği miktar olarak anlaşılmalıdır. Eğer ki enflasyonun çok yüksek oranlarda olduğu ülkelerde, insanlar daha fazla para ile dolaşmak zorunda kalacaklardır.

Yani daha önceden bir öğle yemeğinin fiyatı eskiden 10 adet değeri olan mübadele metası olan para iken, enflasyonun yükselmesinden sonra 100 adet olacaktır. Bu durum da, paranın üretiminde kullanılan hammadde dolayısıyla, ülkeyi küçük de olsa bir zarara götürecektir. Kısaca özetlenecek olursa, enflasyon bir ülkenin büyümesini göstermez ama parasının piyasa ve ürünlere ne kadar hakim olduğunu gösterir.

Bu durum da, enflasyonu canavarca bir şey olmaktan çıkarsa da, enflasyon oranları yine de, ürün fiyatı ve hizmet bedeli ile aynı oranda seyretmelidir. Aksi haldeki durumlarda, maaşlara yapılan zam her zaman gelişmişlik göstergesi olmamakta ve enflasyonun oranının yükselmesi sonucu para değeri ile ürün fiyatı ve hizmet bedelinin dengelenmesi olabilir.

Bu açıdan, enflasyonun en büyük zararlarından biri de bu şekilde bir kafa karışlığına neden oluşudur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin