Kapalı

Enflasyon Hakkında Merak Edilenler

bankatik.net

Enflasyon Ne Demektir?

Enflasyon uzun yıllardan bu yana ülkelerin dikkatte aldığı ekonomik ölçütlerden birisidir. Tanım olarak bakıldığında enflasyon Fiyatlar genel düzeyinde sürekli meydana gelen artış olarak ifade edilmektedir. Ülkemizde Merkez Bankası enflasyon kontrolü yapmaktadır. Onun yapmasının sebebi Merkez Bankası’nın amacının fiyat istikrarı olmasıdır.

Bu amaca yönelik olarak enflasyon seviyesini kontrol altında tutmaya çalışmaktadır. Bu seviyenin genelde tek haneli rakamlarda olması istenmektedir. Eğer enflasyon oranı yüzde ellinin üzerine çıkarsa çok tehlikeli bir durum ortaya çıkmaktadır. Yüzde ellinin üzerinde olan enflasyona hiperenflasyon denilmektedir. Bu enflasyon türü ekonominin büyük çaplı sorunlarla yüz yüze olduğunu ifade etmektedir.

Enflasyonun Önemli Etkileri

Enflasyon gibi olumsuz durumların ortaya çıktığı ekonomilerde kaynak tahsisindeki etkinlik bozulmaktadır. Yüksek oranda enflasyonun görüldüğü ülke ekonomilerinde gelir dağılımında adalet bozulur, büyüme, kalkınma yavaşlar ve daha birçok olumsuz durum ortaya çıkar. Tüm bu etkilerin ortaya çıkmaması için ülkeler enflasyon oranını düşük seviyelerde tutmaya gayret ederler.

Fiyatlar Genel Düzeyi Nedir?

Fiyatlar genel düzeyi enflasyon oluşumunu belirleyen bir tanımlamadır. Ülkelerde en çok kullanılan malların fiyatları ölçüldükten sonra ortaya çıkan toplu fiyat sepetine fiyatlar genel düzeyi ya da fiyatlar genel seviyesi adı verilmektedir. Fiyatlar genel seviyesini kontrol altında tutmak Merkez Bankası’nın görevidir. Fiyatlar genel düzeyi bir endeks aracılığı ile ölçülmektedir. Endeksi hesaplamak için birçok mal ile ilgili bilgiler elde edilir.

Bunların tümünün toplanması sonucu gayri safi yurtiçi hâsıla adı verilen endeks ortaya çıkar. Gayri safi yurtiçi hâsıla hesaplanırken her mal önem derecesine göre ayrı ayrı sıralanmaktadır. Tanım olarak bakıldığında bir ülke içerisinde üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin parasal değeri olarak bilinmektedir. Ekonomi için önemli olan temel parasal ölçütlerden biridir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top