Ana sayfa Banka Haber En Yüksek Oranlı Faiz Veren Bankalar

En Yüksek Oranlı Faiz Veren Bankalar

0
En Yüksek Oranlı Faiz Veren Bankalar
Yüksek faiz oranlı bankalar

Banka sistemi çok uzun yıllardır devam eden, parası olanın verdiği parası olmayanın aldığı sistemdir. Banka sistemi kimi zaman devlet desteği kimi zaman devlet müdahalesi olmadan kurulur. Ülkelere göre, iktisadi, hukuksal koşullar ve sermaye farklılıklarına göre yapısal değişimler gösteren bankaların sınıflandırılmasında uluslar arası bir standart oluşmamaktadır. Ancak genel sınıflandırılmaya göre bankacılık sistemini sınıflandırabiliriz. Buna göre hukuki yapılarına göre; şahıs şirketlerine göre bankalar, sermaye şirketlerine göre bankalar, özel yasalarla kurula bankalar olarak sınıflandırılır.

Sermaye kaynaklarına göre; özel sermayeli bankalar, kamu sermayeli bankalar, karma sermayeli bankalar ve yabancı sermayeli bankalar olarak gruplara ayrılır. Kredi vadelerine göre, kısa vadeli, uzun ve orta vadeli kredi açan bankalar olmak üzere iki gruba ayrılır. Ekonomik fonksiyonlarına göre ise merkez bankaları, ticaret bankaları (mevduat bankaları), yatırım ve kalkınma bankaları, ziraat bankaları, maden bankaları, ipotek ve emlak bankaları, halk bankaları vb. gruplandırılabilinir. Yazımızda faiz oranlarını inceleyeceğimizden ticaret bankalarını incelememiz yeterli olacaktır.

Ticari Bankacılık Sistemi

Ticari bankacılık her türlü ticari faaliyetlerde bulunan katılan bankalardır. Hemen hemen tüm dünya ülkelerinde ekonomik hayatta önemli yere sahip olan bir çok alanda bankacılık hizmetleri sağlayan bankacılık sisteminin temeli müşterilerinden topladıkları mevduat adı altındaki nakit parayı vadesiz yada kısa vadeli kaynak olarak kredi adı altında ihtiyacı olan müşterilerine sunan bankalardır. Ülkemizde de çok aktif olan ve Türk bankacılık sistemi dendiğinde akla gelen ticaret bankaları daha çok şubeli bankacılık üzerine kurulmuş olup, faaliyetlerini ticari bankacılık üzerine yoğunlaştırılmıştır. Ticari bankacılık terim olarak değerlendirildiğinde mevduat kabul edip, kabul ettiği mevduata sitemlerine göre sahiplilerine kar veren sistem olup ihtiyaç sahiplerine de bu mevduatı borç olarak veren sistemdir.

Vadeli Hesap Nedir?

Kullanmadığı mevduatı yani parası olan kişilerin herhangi bir iş yapmada kolay kazanç diye de tabi edilen birikimlerini risksiz değerlendirme olanağı sağlayan ticari bankacılık sistemi içerisinde yer alan size en uygun oranda kar veren bankayı tercih edip aylık, aylık, 6 aylık, yıllık ve daha bir çok size uygun gün seçeneği sunan bir sisteme dahil olup hesap açıp paranızı yatırmanızla oluşan hesaba vadeli hesap denir. Seçtiğiniz gün geldiğinde şartları sağladığınızda yüksek oranlı faiz veren bankalar ile tercih ettiğiniz ile kar elde edebilirsiniz.

Hem Türk parası hem de yabancı para birimlerinde yatırım yapmanız mümkündür.

Vadeli Hesap Açmada Avantajlı Bankalar

Bankaların mevduat hesaplarına sağladıkları mevduat faiz oranları sürekli değişim göstermekte olup dönemsel olarak oranlar yenilenir. Yeni müşterilere hoşgeldin faizi veren ve yeni mevduat bulmaya çalışan bankaların yüksek faiz oranıyla beklentileri de mevcuttur. Uzun dönem yeni müşterisini tutmak istemekte ve bunu koşullandırmaktadır. Şubelerden açılan vadeli hesapların yanı sıra internet üzerinden açılan bankaya masrafı olmayan e vadeli diye adlandırılan faiz getirisi olan hesaplarda vardır. Bunlarında şubede yatırdığınız orandan daha yüksek faiz oranları mevcuttur. Yapmanız gereken mevduat hesabınızdaki paranızı seçtiğiniz gün ve avantajlı faiz oranından yararlanıp bir tıkla internet bankacılığından açmanızdır.

Bankaların Güncel Faiz Oranları

Türk paranızla vadeli hesap açılımı yapacak iseniz 1,000 TL gibi bir limit yeterli olacaktır. Garanti bankası örnek verecek olursak e mevduat ile 14,25 hoş geldin faizini 25 bin TL üzerindeki 30 gün ve üzeri vadeli hesap açılımınızda sunar. Bunun yanı sıra HSBC, Türkiye İş Bankası, İng Bank gibi bankalar 25 bin TL üzerindeki mevduatlarınız için ortalama 8 oranlarında şube açılımlı faiz oranları vermektedir. Yapmanız gereken güncel faiz oranlarını ve kampanyaları takip edip tercih ettiğiniz bankadaki müşteri temsilcinizle diyalogda olmanızdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin