Ana sayfa Banka Haber En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar Hangileri?

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar Hangileri?

0
En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar Hangileri?
mevduat faizleri

Aylık bazda en fazla mevduat faizi veren bankaların hangileri olduklarına bakarak, yatırdığınız paradan aylık bazda daha fazla faizi alarak paranızın daha da artmasını sağlayabilirsiniz. X bankası aylık %11 faiz verirken, Y bankası %14 mevduat faizi veriyorsa zaman kaybettirmeden o bankaya paranızı taşımanız önerilir. Zira türk lirası ne yazık ki beklediği yerde değeri hızla düşmektedir bu nedenle parayı yatırım araçlarında değerlendirmek mantıklı bir yatırım aracı olarak düşünülebilir.

Bankalar müşterilerine yatırım yapma fırsatı sunan aracı mali kuruluşlardır. Müşterinin isteği doğrultusunda, banka müşterilerine vadeli mevduat (Türk lirası ya da döviz cinsinden olabilir) hesabı, fon hesabı gibi yatırım araçlarını kullandırabilir. Müşteri vadeli mevduat hesabını tercih ederse yatıracağı tutar doğrultusunda (bankalara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte en az 1000 TL, 1000 $, 1000 €) kazanç elde edebilir.

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar

En çok tercih edilen bankacılık yatırım araçlarından biri olan vadeli mevduat hesabı faiz oranları bankalara ve vadeye göre değişiklik gösterebilir. Özellikle özel bankalar (Garanti Bankası, Akbank, ING Bank) müşterileri için yüksek faizi oranları sunabilirler.

Müşteri vadeli mevduat hesabı için bankadan vadeli mevduat hesabı açtırmalıdır. Bu aşamadan sonra müşteri vadeli mevduat hesabına yatırdığı tutar ve vade ( Müşterinin bankaya yatırdığı tutarı çekmeyeceğini taahhüt ettiği süre 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay) doğrultusunda kazanç elde edebilir.

Bu sistemde bankalar, müşterilerinin vade seçenekleri doğrultusunda vadeli mevduat hesabına yatırdıkları tutarı, belirledikleri yatırım araçlarında değerlendirerek kazanç sağlarlar. Risk almayı sevmeyen ve garanti getiri sağlamak isteyen müşterilerin en çok tercih ettiği yatırım şeklidir.

Örnek olması açısından 10.000 TL 32 gün mevduat hesaplaması yaptık ve en yüksek hangi banka ne kadar faiz veriyor hep birlikte göz atalım.

12.50 faiz oranı ile en iyi oranı ING Bank vermektedir. 10.000 TL için aylık net geliriniz 93 TL olmaktadır. Ondan sonra en yüksek getiriyi Enpara vermektedir. Oda %11.50 faiz oranı ile aylık 86 TL getirisi olmaktadır.

Mevduat Faizi En Yüksek Olan Bankalar 2017

2017 yılı dahilinde tüm bankaları kıyasladığımızda mevduat konusunda faizi en yüksek olan banka ing bank ve fibabanka geliyor hemen onun arkasında ise akbank %13,5 ile karşımıza çıkıyor. İlk 2 bankanın faiz oranları ise %14 oranında.

Küçük bir hesaplama yaparsak 50,000 TL tutarını aylık bazda 30 günlük mevduata attığımızda aylık bizlere 490 tl gibi bir para getirisi veriliyor. Buradaki süreç 30 gün olup ilk 3 bankanın verdiği miktarları yazmak istedik. Ancak işin diğer tarafına baktığımızda ise aylık sizler 50,000 tl yi risk almadan 490 tl kazanmanız için bankaya verdiğinizde sizler çok para kazandım gibi düşünmeyiniz zira banka o parayı zaten 10 katını 1 günde çıkarıyor 🙂 Para kazanmak isteyenler banka faizleri ile parasını değerlendirmemeli zira yatırım araçlarında bir çok faktör olduğu gibi gündelik ticari faaliyetlerden de hızlıca paranızı katlama fırsatının var olduğunu belirtelim. En basit örnek güvendiğiniz A grubu hisselerden dip fiyattan alıp 3 ay beklediğinizde zaten %10 luk bir kar marjı çıkacaktır. Tabi bu yatırım konusunda ince eleyip sık dokumak en önemli gereçlerden bir tanesidir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin