Kapalı

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Ayağımı yerden kessin deyimini en iyi karşılayan araç sanırım otomobiller için söylenmiş olsa gerek. Gerek yeni bir araba almak gerek ise mevcut arabasını değiştirip bir üst model almak isteyen kişilerin en çok başvurduğu yöntem taşıt kredileridir. Bankaların birbirleriyle yarıştığı ve sunduğu cazip tekliflerle araç satın alacak kişileri taşıt kredilerine yönlendirmektedir. En uygun taşıt kredisi nasıl alınır? Ne gibi süreçleri vardır? Bankaların araç kredisinde uyguladıkları politika nedir? Gibi soruları, bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Taşıt kredileri iki türlü verilmektedir. Sıfır kilometre araçlara verilen krediler ve ikinci el araçlar için verilen krediler. Sıfır kilometre araçlara kredi verirken, aracın bedeline göre %60 ila %90 arasında kredi kullandırılmaktadır. Bu değişken oran bankalardan bankalara değişmektedir. Yine sıfır kilometre araç alan müşterilere verilen kredilerin taksit tutarı genelde 48 ay iken 60 ay vade süreli araç kredisi veren bankalarda bulunmaktadır. Araç kredisi veren bankalar genellikle kefil istemezler.

Ona karşılı araca banka tarafından, borç bitimine kadar ipotek konulur. Kullanılacak araç kredi faiz oranları ise bankalardan bankalara değişme göstermektedir. Fakat alınacak aracın kasko işlemlerinin bankadan yapılması şartıyla, bankalar faiz ve masraflardan indirim yapmaktadırlar. Yine, otomobil firmalarının düzenlemiş olduğu banka kredileri, kişisel olarak başvuracağımız taşıt kredisinden daha avantalı olduğunu unutmayın.  Gelelim ikinci el araç kredilerine. Bankalar, ikinci el araçlara kredi verirken uyguladıkları bedel, araç bedelinin %60 ila %80 arasında değişmektedir.

İkinci el araç kredisinde dikkat edilen diğer bir husus ise aracın yaşıdır. Bankalar genellikle 5 yaşına kadar olan araçlara kredi kullandırırken, bazı bankalar bu yaş sınırını 8’e kadar çıkarmaktadır. Satın alınacak aracın üzerinde her hangi bir borç ve rehin olmaması gerekmektedir. İkinci el taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler noter onayı almış oldukları satış sözleşmesi ve satışa konu olan aracın ruhsatı ile beraber kredi çekmek istedikleri banka şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Yine sıfır kilometre araçlarda olduğu gibi ikinci el araç kredi kullanımlarında, borç bitimine kadar bankalar aracı rehin almaktadır.

.En uygun taşıt kredisi nasıl alınır? Yazımızda son olarak, borcu biten araçlar bankalardan borcu yoktur yazılı evrakı ile beraber trafik tescil müdürlüğüne gidilerek rehin kaldırılmış olur.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top