Ana sayfa Banka Haber En Sık Kullanılan Para Transfer Yöntemi

En Sık Kullanılan Para Transfer Yöntemi

0
En Sık Kullanılan Para Transfer Yöntemi

Bilindiği üzere son yıllarda en sık tercih edilen para transfer yöntemi EFT dir.  Elektronik fon transferi, hızlı şekilde gerçekleştirilebildiğinden internette EFT saatleri ve ücretleri sıkça aranır oldu.  EFT uygulamaları,  aynı bankalarla birlikte farklı bankalar arasında da gerçekleştirilebilmektedir. Bu uygulama iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Birinci yönteminde EFT yapılacak olan kişinin hesap numarası, şube kodu gibi özel bilgilerle birlikte gönderecek olan kişinin özel bilgileri aracılığı ile gerçekleşir.  İkinci yöntemde ise sadece alıcının IBAN numarası yeterli olmaktadır.

 EFT saatleri ve ücretleri, saat konusunda tüm bankalarda aynı olup ücret konusunda bankadan bankaya göre değişmektedir.  Herhangi bir banka kendi şubeleri arasında yaptığı EFT işlemlerini farklı bankalar arasında yaptığı işlemlerden daha uygun fiyatlarda gerçekleştirmektedir.

Ancak bazı bankaların maaş müşterilerine sunduğu avantajlardan birisi de EFT işlemlerinden ücret almamasıdır.

EFT işlemleri Sabah 8.00 – 9.00 saatlerinde başlayıp akşam 16.00 – 17: 25 saatleri arasında son bulmaktadır.  Bu saatler arasında yapılan işlemler sonucunda yurt dışında olursanız dahi aynı iş günü içerisinde yaptığınız transfer bankanıza yatırılıp kullanıma girecektir.  Mesai saatleri dışında yapılan transferlerde ise bir sonraki iş gününe aktarılmaktadır.

Yapılan işlemler Cuma gününde gerçekleştirildiyse Hafta sonu tatili nedeniyle transfer işleminiz Pazartesi gününün sabahına sarkacaktır.  EFT ücretleri tüm bankalarda 2,5 TL ve 5 TL arasında bir ücrete tabiidir. Bunun dışında bazı bankalar kendi ATM’lerinde bu ücretlendirmeler dışına çıkarak farklı bir ücretlendirme yapmışlardır.

EFT saatleri ve ücretleri konusunda en net dakika ve ücretleri öğrenmek istiyorsanız transferi gerçekleştireceğiniz bankaya uğrayarak ya da bankanın web sitesine girerek öğrenebilirsiniz.  Bankanın belirlemiş olduğu kriterler içerisinde yapılan para transferleri ortalama 15 dakika içerisinde karşı tarafa ulaşacaktır.  EFT işlemleri yapılırken herhangi bir yanlış bilgiye mahal vermemek için genellikle 32 hanelik IBAN numarası kullanılmaktadır.

Bu numara dâhilinde transferi alacak olan kişinin isim ve soyadı belirtildiği takdirde işlem daha güvenilir olacaktır.  Bankanın Elektronik Fon Transferi sisteminde herhangi bir arıza oluşmaması durumunda gönderilen para Bankadan veya ATM’den çekilebilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin