Kapalı

En İyi Ticari Banka Hangisi

En iyi ticari banka hangisi?

Ticari bankalara kobi bankaları adı da verilmektedir. Aslında bütün bankalar elbette ticari banka anlamına geliyor olmaktadırlar. Bunun yanında, en iyi ticari banka hangisi sorusuna cevap vermeden önce, genel hatları ile ticari banka kelimesinin ne anlama geldiğini ve bir ticari bankanın hangi özelliklere sahip olduğu zamanlarda iyi olduğunu açıklamaya gayret edeceğiz.

Bu sebeple bu çok merak edilmekte olan ve pek çok kimsenin bildiğini sandığı, ancak hiçbir şey bilmediği konuyu yazımıza hem başlık olarak, hem de konu olarak seçmiş bulunmaktayız.

Ticari Banka Nedir?                              

Asıl olan işlevleri halkın yapmış olduğu kendi tasarruflarını mevduat olarak toplamak olan ve bu kimseler ile müşterilerine kısa olan vadeli kredi açmak olan bankalara verilmekte olan genel isimdir. Tanımlamakta olduğumuz bu ticari bankalara, mevduat bankaları adı ile de seslenilmektedir.

İçinde bulunduğumuz ülkelerin ve daha diğer birçok ülkenin para sistemini düzenleyen ve temel ögeler olan sıklıkla merkez bankası, devlet ve ticari bankalardır.

Bu durum da, her geçen gün, ticari bankaların önemini artırmayı da sağlayacaktır. Biz en iyi ticari banka hangisi sorusuna pek çok kimsenin de merak etmiş bulunduğu, cevabımızı vermeden önce üst kısımlarda yer almakta olan bilgileri vererek konumuzu daha detaylı olarak açıklayacağımızı düşündük.

Ekonominin ülke içindeki işleyişi, ekonomiye doğru ve düzgün katılımın sağlanması, devlet elinin piyasa içerisinde hakim bir rol oynayabilmesi için Merkez Bankası’nın yanında, ticaret bankaları da bu amaçlar için, Merkez Bankası’na yardımcı olmaktadırlar.

Ticaret bankaları da denilmekte olan mevduat bankalarının en asli görevi hiç su götürmeden piyasa içerisinde kaydi para yaratımı olmaktadır. Bu da, ticari bankaların halkan toplamış oldukları maddi kaynakları, yine halktan kimselere kredi olarak vermeleri sayesinde, ticari bankalar yani mevduat bankaları kaydi para yaratımını gerçekleştirmektedirler.

Ülkemizde Ki Ticari Bankalar

Ülkemiz içerisinde pek çok kamu bankası, özel olarak geliştirmiş bulundukları amaçlarının yanında normal olarak sayılabilecek ticari bankacılık faaliyetlerinde de bulunuyor olmaktadırlar.

T.C. Ziraat Bankası, T. Emlak Bankası, T. Halk Bankası, İller Bankası ve Vakıflar Bankası bu sayılmakta olan bankalar sayesinde sağlanmakta olan bankalar arasındadır. Bunun gibi belirli başlı kesimlerin, finansmanlarının amacı ile kurulmuş bulunan bankalar, mevduat bankacılığı görevi de yapıyor olmaktadırlar.

Yaşamakta olduğumuz ülke içerisinde, piyasa içerisinde ekonomik çevrenin içerisinde gelişmişliği ve kontrolü sağlayan bankaların hiç şüphesiz olarak en büyüğü T. C. Ziraat Bankası olmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top