Ana sayfa Banka Haber En İyi Kredi Kartı Seçimi İçin 5 Tüyo

En İyi Kredi Kartı Seçimi İçin 5 Tüyo

0
En İyi Kredi Kartı Seçimi İçin 5 Tüyo

Kredi kartları, hayatımızın ayrılamaz en önemli finansal araçları arasında yer alır. Kredi kartı biz tüketicilere fayda sağladığı gibi aynı zamanda ülkemiz ekonomisine de pek çok fayda sağlamaktadır. Mesela, kredi kartlarıyla yapılan yaklaşık her 1 TL’lik harcama 0,20 kuruşluk vergi geliri sağlamaktadır. Diğer taraftan kayıt dışı ekonominin tamamen ortadan kaldırılması içinde kredi kartı kullanımı önemlidir.

Kart kullanımları biz tüketicilere de fayda sağlıyor. Dönem için harcamalarımızı her hesap kesim tarihinde görmemiz ve harcamalarımız üzerinde analiz yapabilmemiz için de fırsat yaratıyor. Harcamalarımızı daha iyi analiz edebilmemizde tamamen kişisel finans durumumuzu ortaya çıkarıyor. Düşünün, harcamalarımızı ne kadar kontrol altında tutabilirsek, o kadar birikim yapabilmemiz kolaylaşıyor. Elbette birikimlerin de bizlere yatırımlar yoluyla gelecekte finansal “garanti” olarak dönüşü oluyor.

Müşteri sayıları ve bu kredi kartlarını kullanan müşteri memnuniyetlerine göre hazırlanmış. Çoğu müşteri bir kredi kartı hizmetini beğenebilir ve “benim için en iyi kredi kartı bu” diyebilir fakat bunu diyen tüketici kesinlikle yanılıyor. Unutulmaması gereken bir şey var ki, her kredi kartı herkes için uygun olmayabilir.

Bu sebeple kredi kartı seçimi yapmadan evvel bu 5 tüyoyu mutlaka göz önünde bulundurun ve tercihinizi bu şekilde yapın:

Puan kazanabileceğiniz bir kart seçin. Bazı kredi kartları var ki, gerçek anlamda harcamalarınızın karşılığını vermiyor. Binlerce lira harcama yapsak dahi 2-3 liralık puan kazanmış olduğumuzu görünce şaşırıyoruz. Bu nedenle alacağınız kredi kartının ilk olarak puan kazandırıp, kazandırmadığını öğrenmenizde fayda var.

Kart markası kampanyalarını inceleyin. Kart kullanım ücreti almayan bankalar neredeyse yok. Her banka yıllık kart ücreti alıyor ve aldığı kart ücretleriyle kampanyalarını finanse ediyor. Peki, gerçekten kampanya yapıyor mu? Hem kart ücreti verip, hem de yeteri kadar kampanya yapmayan bir kredi kartı kullanmak istemezsiniz.

Harcamalarınızı düşünün. Bazı kredi kartı markaları sektör odaklı kampanyalarına yoğunluk verirler. Örneğin, sıklıkla market alışverişi yapıyorsanız; daha çok market alışveriş kampanyası düzenleyen kredi kartlarını tercih edebilirsiniz. Diğer yandan sıkça seyahat yapıyorsanız, size mil kazandıracak kartları seçmeniz daha avantajlı olacaktır.

Bütçenize en uygun kredi kartını bulun. Kredi kartları yeni düzenlemeden sonra her ne kadar gelirinizin dört katını aşmayacak şekilde veriliyor olsa da bütçenizi zorlamayacak hatta gerektiğinde bütçenizi rahatlatacak bir kart seçebilirsiniz. Örneğin, bazı kart markaları; ödeme erteleme, sonradan taksitlendirme gibi seçenekler sunarlar. Bunlarda bütçenizi gerektiği zamanlarda rahatlatabilmenize olanak sağlar.

Kullanım ücreti olmayan kartları tercih edin. Kredi kartlarından alınan kullanım ücretleri yıllık bazda size az gelebilir fakat 5 – 10 yıl gibi uzun bir vadeyi düşündüğümüzde gerçekten de verilen kart ücretleri bir ya da iki aylık maaşlarımızı geride bırakır. Bu nedenle hem size uygun kampanyalar düzenleyen hem de kullanım ücreti almayan kredi kartlarını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin