Ana sayfa Piyasa-Yatırım En İyi Faiz Veren Vadeli

En İyi Faiz Veren Vadeli

0
En İyi Faiz Veren Vadeli

Ülkemizde birçok insan yatırım yapmak adına çeşitli yatırım kollarını seçerek, paralarını değerlendirmek ister. Kimi döviz veya altın yatırım hesapları açarak yatırım yapmak isterler. Yahut klasik yatırım aracı olan kuyumculardan altın alarak yatırım yapmak isterler. Bankaların, müşterilerine sunmuş olduğu, cazip faiz teklifiyle insanları kendilerine çekme yöntemlerinden biri olan vadeli hesaptır.  Bu yazımızda en iyi faiz veren vadeli hesaplar konusunu işleyeceğiz.

Vadeli Hesap; Elimizdeki paranın bankalara yatırılıp, yatırılma süresine göre bankaların bizlere vermiş olduğu faizli hesaplardır. Yani bankalara borç para veriyoruz, bankalarda bu borca karşılık bize faiz veriyor. Bankalarda bizden almış olduğu bu paraları, tüketici kredisi olarak müşterilerine dağıtmaktadır. Genelde vadeli hesaplar 1 ay ile 1 yıl arası açılmaktadır. Vade süresi ne kadar çok olursa faizi o kadar çok olmaktadır. En iyi faiz veren vadeli hesaplar konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta bankalardır. Bankalar, vadeli hesaplara vermiş oldukları faiz oranlarıyla birbirleriyle rekabet halindedir.

Bu da vatandaşın işine gelmektedir. Bankalar ilk kez vadeli hesap açtırmak isteyen kişilere cazip fiyat teklifleri sunmaktadır. Bu faiz oranları yılda % 12’lere kadar varmaktadır. Yine vadeli hesaplarda faiz yönünden kamu bankaları cimridir. Buna karşılı özel bankalar kamu bankalarına göre daha iyi faizler vermektedir. Vadeli hesap açtırmak isteyenler, güvenilir özel bankaları tercih etmeleri faiz açısından daha karlı olacaklardır. Bankalara açılan vadeli hesaplarda, devlet yatırılan paranın 100,00 TL’ne kadar Tasarruf Mevduatı ve Katılım Fonu sigortası kapsamındadır. Bu yüzden vadeli hesap açarken, farklı bankalara birden fazla vadeli hesap açma yöntemini kullanabiliriz.

Normalde vadeli hesaba yatırılan tutar, vade tarihine kadar çekilemez, Çekilirse bile o gün ki faiz kazancı da olmaz yararlanamazdı. Fakat günümüzde bazı bankalar bu kuralı yıkmış ve vadeli hesabınızda ki parayı ne vade tarihinden önce çekmiş bile olsanız, o gün ki faiz kazancıyla beraber paranızı vermektedir. (İng Bank). Özellikle bazı bankaların yeni kurmuş olduğu sistemleri tanıtmak için vadeli hesaplarınıza yüksek faiz vermektedir. En para cepteteb, Nuvo, direk bankacılık gibi sistemler vadeli hesaplara faiz konusunda diğer bankalara göre bir adım öndedirler.

Son olarak en iyi faiz veren vadeli hesaplar konusunda dikkat etmeniz gereken bir konu da; vadeli hesap süresinde döviz ve altın gibi yarım araçlarında ciddi artışlardan vadeli hesabınız etkilenmez. Bu yüzden tüm paranızı buraya yatırmaktansa diğer yatırım araçlarına paylaştırmak en mantıklı iş olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin