Kapalı

En İyi Bireysel Emeklilik Şirketi Hangisi?

Bireysel emeklilik sistemi uzun yıllardır ülkemizde var olsa da, devlet tarafından zorunlu hale getirilmesinin ardından biraz daha ön plana çıkmaya başlamış durumdadır. Milyonlarca çalışanın zorunlu olarak katılım gösterdiği bu sistemde, çıkış işlemleri ilk 3 ay boyunca herhangi bir cayma bedeli olmadan yapılabilmektedir. Ancak, şuan ki verilere baktığımız zaman, otomatik katılım sistemine dahil olan kişilerin sayısının beklenenden aşağı olduğu bilinmektedir. Bunun yerine kişiler en iyi bireysel emeklilik firmaları konusunda araştırma yapmakta, kendilerine, bütçelerine ve sunduğu vaatlere göre de en iyi olan firmayı seçerek, bu faaliyette bulunmaktadırlar. Şuan Türkiye’de faaliyet gösteren ve geçtiğimiz günlerde açıklanan en iyi bireysel emeklilik firmaları sıralamasında kendisine yer bulan şirketleri ve özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Garanti Emeklilik: Şuan ilk sırada yer alan Garani Emeklilik, 858 bin 180 kişilik bir katılımcı sayısına ulaşmış durumdadır. Fon büyüklüğü açısından şirket ele alındığında ise 5 milyar 64 milyon 448 bin TL’lik bir değer karşımıza çıkacaktır.
  2. Anadolu Hayat Emeklilik: İkinci sırada kendisine yer bulan Anadolu Hayat Emeklilik, 829 bin 967 kişilik bir katılımcı sayısına ulaşmış durumdadır. Fon büyüklüğü ele alındığında ise 6 milyar 102 milyon 228 bin TL’lik değer karşımıza çıkmaktadır.
  3. Aviva SA Emeklilik ve Hayat: En iyi bireysel emeklilik firmaları içerisinde üçüncü sırada yer alan AvivaSA Emeklilik ve Hayat, şuan 707 bin 468 kişilik katılımcı sayısına ulaşmıştır. Katılımcı sayısına göre fon büyüklüğü ise 5 milyar 940 milyon 195 bin TL’ye ulaşmıştır.
  4. Allianz Yaşam ve Emeklilik: Özellikle zorunlu bireysel emeklilik sistemi sonrasında ciddi bir gelişim gösteren ve dördüncü sıraya gelen Alliaz Yaşam ve Emeklilik, 551 bin 171 kişilik katılımcı sayısına ulaşmıştır. Fon büyüklüğü ise şuan açıklanan verilere göre 2 milyar 57 milyon 122 bin TL değerindedir.

Açıklanan resmi verilere göre katılımcı sayıları ile fon büyüklüklerine göre, bireysel emeklilik firmalarının sıralamaları bu şekildedir. Kendisi ya da çalışanları için bireysel emeklilik yaptıracak olan kişilerin, doğrudan bu firmalar üzerinden hareket etmesi ve kendilerine uygun teklifler alması gerekmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top