Ana sayfa Banka Haber En Fazla Kaç Kredi Kartı Alınabilir?

En Fazla Kaç Kredi Kartı Alınabilir?

0
En Fazla Kaç Kredi Kartı Alınabilir?

Türkiye’de ki tüketicilerin kredi kart bağımlılığı içinde olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Alınan maaşların veya gelirlerin ay sonuna kadar yetmemesi sonrası, ihtiyaçların karşılanması için başvurulan yöntem kredi kartlarıdır. Hatta diyebiliriz ki kredi kart kullanıcılarının cüzdanlarında ki kredi kart sayısı birden fazladır.

Günümüzde bankalar, çocuklara şeker dağıtır gibi kredi kart dağıtmaktadır. Birde işin içine cip para, puan gibi promosyonlar ve mevcut kredi kartların yetersiz kalması durumu eklenince ister istemez kredi kart sayıları artmaktadır. Günümüzde ki tüketicilerin kredi notu bırakın yüksek olmasını orta derecede bile olması, kefilsiz kredi kartı almak için yeterli olacaktır.

Gelelim kredi kart sayısına. Kaç tane kredi kartı alınır sorusuna maalesef net bir cevap veremeyeceğiz. Bir kişinin 20 kredi kartının olduğunu bildiğimiz bir gerçek var ortada. Eğer ki maaş durumunuz iyi ise ve kara listeye girmemişseniz yeni kredi kartlarının alınmamasında hiç bir engel yoktur. Ancak kredi kart kullanıcının kara listeye girmesi ve kredi notunun riskli olması durumunda yeni kredi kart taleplerini bankalar ret etmektedirler.

Konumuzu özetlersek kredi kart alımıyla ilgili sabit rakam olmayıp, tamamen bankanın inisiyatifinde kullanılan bir karar ile tüketicilere yeni kredi kartı kullandırabilir. Gelelim olması gereken doğru davranışa. Marifet cebinde 10 tane 20 tane kredi kartı taşımak değildir. Zaten çok kredi kartı taşıyan kişinin bankalara borcunun çok olduğunu ve kredi kartlarının sadece asgari ücretlerinin ödendiği bilinen bir gerçektir.

Oysa tek kredi kartı ile bile çok rahat ihtiyaçlar karşılanabilir. Ancak alışverişlerde tüketicinin kredi kart harcamalarını frenleyemediği durumlarda biriken kart borçlarının tamamı yerine asgari limit ödenmekte ve belli bir zaman sonra o borç dahi ödenememekte ve ikinci, üçüncü, dördüncü kredi kartı derken kart sayıları ve kredi kart borçları hortlamaktadır.

Bilinçli tüketici, kredi kart sayısına göre değil borcu olan kredi kartını zamanında ödeyen ve ödeyebileceği kadar alışveriş yapanlar olarak değerlendirilir. Son olarak, kredi kartlarından dolayı hakkında yasal takipleri olan tüketiciler incelendiğinde, az önce belirttiğimiz bilinçli tüketici davranışlarını yapmayan kişilerden oluşmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin