Kapalı

En Fazla Kaç Kredi Çekebilirim?

Yaşanan ekonomik krizler, bitmek bilmeyen ihtiyaçlar, bilinçsiz harcamalar, ortaya çıkan ani nakit ihtiyaçlar gibi nedenlerden dolayı kişiler ihtiyaçlarını kredi kullanarak gidermek isterler. Kullanılan kredi borçları devam ederken oluşacak yeni bir nakit sıkıntısı ve ihtiyaçlardan dolayı tüketiciler, devam eden kredinin ardından ikinci hatta üçüncü kredi kullanmak isterler. Acaba bu mümkün müdür? Devam eden ve borcu bitmemiş kredinin üzerine ikinci, üçüncü kredi kullanılabilir mi?

Yukarıda ki soruların cevabına EVET diyebiliriz. Ancak kredi kullandıracak bankanın devam eden kredinin üstüne ikinci krediyi kullandırmak için bazı kriterleri vardır. Bankalar, devam eden krediye karşılık ikinci bir kredi kullanmasına müsaade ederken, müşterinin gelir belgesini incelerler.

Bu incelemede müşteri ne kadar maaş alıyor, devam eden kredileri var mı? Kredi kart borçları ne durumda? Evi kira mı? Gibi birçok soruya cevap arar. Devam eden bir kredinin üstüne bir başka kredi kullanacak müşterinin maaşı, diğer kredi borcunu, kredi kart borçlarını ve yeni kullanılacak kredi borcunu ödeyebilecek güce sahip mi? Sorusuna cevap ararlar. Hatta bu değerlendirme yapılırken, müşterisinin ev kirası, yaşamını sağlayacak giderleri dahi hesaba katmakta ve buna göre karar vermektedir.  Eğer ki müşterinin gelir belgesi kredileri ödeyebilecek güçte ise sorun çıkarmadan ikinci krediyi kullandırmaktadırlar.

Eğer ki müşterinin gelir belgesi, ikinci bir krediyi ödeyemeyecek durumda ise ya kredi kullandırmazlar ya da yeni kredi için kefillik, teminat isteyebilirler. Bu şartları yerine getiren ve şartların da uygunluğu banka tarafından onaylanırsa ikinci kredi kullandırmanın önünde hiç bir engel kalmayacaktır.

Bankaların ikinci bir kredi kullanımına onay vermesinin diğer bir şartı ise müşterinin ilk krediyi ödeme performansıdır. Eğer ki müşteri, devam eden kredi borcunu aksatmadan ve düzenli ödüyorsa, ikinci kredi kullanmasında büyük avantaj sağlayacaktır.

İkinci krediyi kullanmasında sıkıntı olmayan müşteriler taşıt, konut kredisi de çekebilirler. Özetlersek, siz gelir belgenizden haber verin yeter ki. Eğer geliriniz yüksek ise kredi taksitlerini rahatlıkla ödeyebilecek güçte ise iki kredide çekersiniz üç kredide. Yeter ki çarık sağlam olsun. Esen kalın.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum
scroll to top