Ana sayfa Vadeli Mevduat En Çok Kazandıran Vadeli

En Çok Kazandıran Vadeli

0
En Çok Kazandıran Vadeli

Aslında en çok tercih edilen yatırım yöntemi ülkemizde Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesabıdır, özellikle ben işimi sağlam yaparım alacağımı vereceğimi bilirim kur, borsa, dolar, altın aklım ermez diyenler için vadeli hesap en mantıklı ve risksiz yatırımdır ama en iyi vadeliyi bulmak en çok kazandıran banka konusu da önemini de ciddiye almak gerekir.

son zamanlarda reklamlarda çokça karşılaşmaktayız %12 aylık faizden tutunda %14 lerden bahseden banka reklamlarını dahi görmekteyiz. Bu durum ister istemez klasik vadeli hesaplarda %10 dahi zorlukla bulunmaktadır. Bundan dolayı vadeli hesap konusunda yatırım yapmak isteyen yatırımcının aklı da biraz karışmakta ve acaba bankam bana neden az veriyor veya bu %12-14 faiz oranından nasıl faydalanırım.

Vadeli hesaplarda kazanmanın temel mantığı istikrardır vadeli hesaba ayrılan tutarın kullanım dışı tutulması ve uzun vade ile yatırılması kazanmanın yani fazla kazanmanın şartıdır. Bir çok vadeli mevduat yatırımcısı genelde Kamu bankalarını özellikle Ziraat Bankasını tercih ettiği de eskiden kalma devlet bankası sağlamdır mantığıdır.

Vadeli hesaplara devlet güvencesi tüm bankalar için geçerli olup 100 Bin TL ye kadar sağlanmaktadır. hatta her bir banka için ayrı ayrı hesaplanır yani 5 ayrı bankada 100 Bin TL yatırmanız halinde 500 Bin TL devlet güvencesinde olması anlamına gelir, bunuda izah ettikten sonra konumuza gelelim.

En çok kazandıran vadeli mevduat hesabı en uzun vadeli hesaptır, faiz konusunda özel bankaların daha cömert olduğunu da belirtmek isteriz Oldukça popüler olan e-turuncu vadeli, Odeabank Oksijen hesap, Yapı Kredi Esnek Vadeli ve  İşcep Vadeli gibi hesaplar oldukça iyi teklifler sunmaktadırlar ancak burada vadesi bozulmayan vadeli sihirli kelimesi her ne kadar cazip dursa da aslında kazancınıza zarar veriyor, nasıl mı?

Şimdi böyle bir hesap açtınız 20 Bin TL yatırdınız %13 aylık faiz aldınız… iyi ama 3 gün sonra yav nasılsa vade bozulmuyor şuradan bi 500 TL çekeyim de işim görülsün böyle böyle ana paranız erir gider. %2 fazla faiz alacam diye kendinize açık kapı bıraktınız ve 50 TL fazla kazandınız ama 500 TL yi yediniz bile.  Ama sabit vadeli olsaydı hesabı bozmaya cesaret edemezdiniz. ha zaten hayati bir ihtiyaç olduğunda vadenin bozulması da zaten önemli olmayacaktır.

Ancak yinede vadesi bozulmayan vadeli hesap ile %13 faiz alacağım derseniz özel bankaları tercih etmeniz gerekir, ancak %13-14 diyen bankalar bu oranı ilk 2-3 ay vermekte ve ondan sonra banka tabela faiz oranını uyguladığını da hatırlatmak isteriz. sağlamcı iseniz gidin ziraat bankasına 6 aydan az olmamak şartı ile yatırın paranızı, Yine Ziraat Katılım TL katılma hesabı da ilginize çekebilir Vakıf Katılım Katılma hesabıda var %11 kar payı vermektedirler.

Vadeli mevduat için in iyi banka özel bankalar diyebiliriz zaten reklamlarda da görmekteyiz hele birde uzun vade ile yatırırsanız %10,5 lere kadar net kazançlar alabilirsiniz. son olarak Döviz vadeli hesaplar dan uzak durulması gerekir gibi en azından biz öyle düşünüyoruz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin