Ana sayfa Borsa En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

0
En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Borsa İstanbul’da en çok işlem gören ve yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından biri de Hisse Senetleridir. Hisse Senedi, sermaye şirketlerinin ortaklarına vermiş olduğu ve paylarını gösteren belgelerdir. Tabi burada her şirketin hisse senedi çıkarabileceği aklımıza gelmesin. Hisse Senedi çıkarabilmek ve borsada işlem görebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulundan izin alması gerekmektedir.

Hisse Senedi almak için şirketlerin çıkarmış oldukları hisse senetlerinin değer performanslarını gösteren ve geçmiş yıllardan günümüze kadar olan eğilimleri, grafikleri incelemekte fayda vardır. Borsada Hisse Senetlerin işlem takibini yapamayan ve hisse senetlerinin gelecekteki göstereceği performansı kestiremeyen yatırımcılar genellikle uzun vadede düzenli olarak hisse senetlerini tercih etmektedir. Bu yazımızda son 5 yıldır değer kaybetmeyen ve yatırımcısının yüzünü güldüren hisse senetlerini araştırdık.

Son 5 yıldır hiç kaybetmeyen ve 2015 yılının ilk 6 ayında yatırımcısına %64 oranında gelir sağlayan Aksa hisse senetleri en çok kazandıran hisse senetlerinin başında gelmektedir. Son 10 yıldır zarar açıklamayan bir diğer şirket ise DO-CO’dur. Hava yolları ikram ve hava yolları restoran hizmetleri veren bir şirket olan DO-CO, 2016 yılbaşısından bu güne kadar hisse senetleri %51 değer kazanmıştır.

Son 10 yıldır hiç zarar açıklamayan diğer bir şirket ise Adel’dir. Yine 2016 yılbaşısından bu yana hisse senetleri %44 değer kazanan ve yatırımcılarının yüzünü güldüren diğer bir şirkettir. Yabancıların en çok hisse senedi aldığı yerli şirket hisse senetlerinden biri de Aselsan’dır. 2016 Mayıs ayına kadar hisse senet değerleri %33 değerinde artan Aselsan, hisse senetlerinin İstanbul Borsa’da yabancılar tarafından en çok tercih edilen hisse senetleri olmuştur.

Son 5 yıldır zarar açıklamayan diğer bir şirket ise Boyner Grubu’dur. 2015 yılını hisse senetlerinde %23 artış göstermiştir. Boyner Grubunun hisse senetlerinin %80’i Türk Ekonomi Banka’sının elinde bulunmaktadır. Gıda sektöründe faaliyet gösteren ve yine son 5 yıl içersinde zarar açıklamayan bir şirket ise Pınar Süt’tür. Hisse Senetlerinin %35’ini halka açık olan şirket, 2015 yılını %13 kar oranı ile kapatmıştır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin