Kapalı

Emekliye Banka Promosyon Ödemeleri Ne Zaman

Bu yazımızda bilinen bankacılık ürünleri, hizmetleri ve finansal konular dışına çıkıp güncel bir konuya değinmek istedik. Emeklilerin dört gözle beklediği promosyon ödemeleri ile ilgili sıcak gelişmeler yaşandı. Peki, Emeklilere promosyon ödemeleri ne zaman yapılacak?

Bankalar, çalışanların maaşlarını kendi bankalarında alması için kurumlarla yaptığı anlaşmalarla belli bir süre zarfına kadar maaş ödemelerini kendi bankasında yapmakta ve böylece her çalışan için banka ile kurum arasında yapılan anlaşmalarda belirlene ücret promosyon ücreti olarak çalışanlara dağıtılmaktaydı. Aldığı maaşla kıt kanaat geçinen milyonlarca emekli de maaş aldığı bankalarından böyle bir hak talep etmiş ancak şu ana kadar net bir karar aşamasına gelinmemişti.

Emeklilerin ne zaman ve ne kadar promosyon ücreti alacağı konusunda en yetkili isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’dan konuyla ilgili açıklama geldi. Bakan yapmış olduğu açıklamada Emeklilere promosyon ile ilgili çalışmaların sona geldiğini, bankalarla son görüşmelerin yapılıp 2016 yılının Haziran ayında tam netlik kazanacağını belirtti. Bakanlıkla bankalar arasında yapılan görüşmeler sonucunda emeklilere promosyon ücreti olarak 3 yıl için 900 TL konusunda anlaştıklarını ancak bu rakamın artırılması için gerekli çalışmaların başladığı belirtiliyor.

 Yine bakanlık, bankalarla yapacağı son toplantıda, bankalara emeklilik promosyonu ile ilgili 2 seçenek sunacak. İlk seçenek tüm bankalarla genel bir anlaşma yapılacak ve tüm bankalar kendilerinden emekli maaşı alan emeklilere anlaşılan alt limit ödemeyi yapacak. İkinci seçenek ki bu seçenek emeklilerin işine gelir çünkü bankalar daha çok müşteri kazanabilmek ve emekli maaşlarını bankalarına yönlendirebilmek için alt limit üstüne çıkabilecek.

Şöyle bir örnekle açıklamak gerekirse bakanlık ve bankalar alt limit konusunda anlaştılar ve alt limit olarak 900 TL belirlendi. Emekli hangi bankadan maaşını çekerse çeksin bu parayı alacak. Ancak ikinci seçenek devreye girerse, A Bankası bu rakamı 1.000 TL’ye, B bankası ise 1.200 TL’ye çekebilecek. Alt limitin altına inilmemek şartıyla limit artırma tamamen bankaların inisiyatifine sunulacak.

Anlaşma sağlandığında ödemelerin 2017 yılından itibaren başlanacağı belirtilmektedir. Son olarak emekliye verilecek promosyon ödemleri 3 yıllık bir anlaşma gereği verilip toplam promosyon ödemelerinin her yıl verilmek şartıyla 3 parçada ödenecek.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top