Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Emeklilik Yaşı Hesaplaması

Emeklilik Yaşı Hesaplaması

0
Emeklilik Yaşı Hesaplaması

Bugün herkesin hayalinde emeklilik yatmaktadır. Zira yaş ilerledikçe iş gücü kayıpları yaşanmaktadır. Bu sebeple iş bulmak hayli zorlaşmaktadır. Bu gerçek doğrultusunda emeklilik insanlar için bir çare olmaktadır. Emekli olabilmek için ise belli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Şu an ülkemizde üç farklı sosyal güvenlik kurumu emeklilik imkânı sunmaktadır. Bu kurumlardan birincisi SSK ( Sosyal Sigorta Kurumu ) dur. Bu kurum ücretli çalışanlara sosyal güvenlik sunmaktadır. İkinci kurum ise Emekli Sandığı olup devlet memurlarına sosyal güvenlik sunmaktadır.

Son kurum ise Bağ – kur ( Esnaf Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ) olup serbest çalışanlar için sosyal güvenlik hizmeti sunmaktadır. Bu üç kurumda SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu ) bünyesinde hizmet vermektedir. Böylece sosyal güvenlik tek şemsiye altında toplanmıştır. Dördüncü bir seçenek daha bulunmakta olup ülkemizde yeni bir seçenek olarak değerlendirilen BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi ) dır. Bu sistem ülkemizde hayli yenidir. Olağan emekliliklere göre oldukça farklıdır. Her hangi kuruma dâhil olunması ile birlikte emeklilik için ilk adım atılmış olmaktadır. Bundan sonra ise oldukça uzun bir yol bulunmaktadır.

Zira ödenmesi gereken primler bulunmakta tamamlanması gereken yıllar bulunmaktadır. Tüm bu süreçten geçen kişiler emekliliğe hak kazanmaktadır. Tabi burada şöyle bir soru karşımıza çıkmaktadır. Bu soru ise emeklilik maaşı bağlanma oranıdır. Bu oran oldukça değişkenlik göstermektedir. Ödenmiş olan primler kurumda geçirilen süreler gibi ayrıntılar bu oranı etkilemektedir. Ayrıca var olan sağlık sorunları ya da geçirilen iş veya meslek hastalıklarıda bu oranı etkilemektedir. Yapılan veya yapılacak olan yasal düzenlemeleride unutmamak gerekmektedir.

Şu an ki mevzuat gereği ise sicil numarası alınan tarihe göre yüzde 65 ile yüzde 50 oranında değişmektedir. Bu oranlar ise 2008 Ekimi öncesi kuruma dâhil olanlar ile 2008 Ekimi sonrası kuruma dâhil olanlar şeklinde değişkenlik göstermektedir. Gelecek yıllarda ise bu oranların farklılık göstermesi muhtemel gözükmektedir. Bunun için ise güncel mevzuat takip edilerek son bilgiler değerlendirilmelidir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin