Kapalı

SGK Emeklilik Şartları

SGK üzerinden emekli olabilmek için üç kriter bulunmaktadır.

• Tamamlamanız gereken hizmet yılı

• Tamamlamanız gereken yaş

• Tamamlamanız gereken prim günü

SGK ‘ dan yaştan emekli olabilmek için üç dönem bulunmaktadır.

1. 08.09.1999 tarihinden önce işe girenler 3600 güne göre emekli olabilmektedirler.

2. 08.09.1999 ile 30.04.2008 arasındaki dönemde işe girenler 4500 günü tamamladıktan sonra emekli olabilmektedirler.

3. 01.05.2008 tarihi ve sonrasında işe giren bireylerin 5400 iş gününü tamamlayarak emekli olması beklenmektedir.

Yaş bekleyerek SGK emeklisi olmak isteyenler için yeni bir durum söz konusudur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , 1999 yılından önce işe başlamış olup ta prim gün sayısını dolduramamış olan kanuna göre söylenen yaşı doldurmamış olduğu için emekli olamayan bireylere yeni bir çözüm geliştirdiler. Böyle bir durumunuz bulunuyor ise yaşınızı beklemeden daha düşük bir maaşla emekli olabilme imkanınız bulunacaktır.

1999 yılında çıkarılmış durumda olan bir yasa ile çalışanların emekli olabilme şartlarında değişiklikler söz konusuydu. Bu yasa da 1999 yılından sonra işe girenler için ve daha öncesinde kadınlarda olan yaş 38 den 58 ‘e çıkarılmış durumdadır. Bu durum erkeklerde ise 43 olan emeklilik yaşı 60’a çıkarılmış durumdadır. Aynı yasa sistemi ile SSK ‘ya çalışan bireylerin emekliliği için gerek gün sayısı 7000’e çıkarılmış durumdadır. Bu tarihlerden önce işe girmiş olan bireylerin 1976 yılına kadar geriye döük olarak ‘Kademeli Yaş ve Gün Şartı’ getirilmiştir. 5510 sayılı yasa kanununda 30 Nisan 2008 tarihinden itibaren ile giren bireyler için 65 yaş şartı kesin olarak getirilmiş bulunmaktadır. Bu kademeli yaş düzenlemesi sayesinde prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamayan ve bu yüzden emekli olamayan milyonlarca kişi ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Türkiye Gazetesi’nde çıkmış olan bir habere göre ‘emeklilikte yaşa takılanlar ‘ bir araya gelip sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Faruk Çelik ile paylaştılar.

Bu sıkıntılara göre bürokratlara bu konuyla ilgilenmeleri için talimatlar veren Çelik , bu sıkıntıyı şu sözleriyle bize aktardı.

‘1999 yılında 10 yıl çalışıp , ‘ 10 yıl sonra ben emekli olacağım’ diye beklerken dört yıllık ilave bir süre gelerek vatandaşlar mağdur edilmektedir. Vatandaşlar ‘ bizim prim ve gün sayımız doldu ‘ ifadelerini kullanarak haklı olarak şikayet yağdırmaktadırlar. Bütün bu şikayetler göz önünde bulundurularak Kısmi emeklilik sistemi çıkarılmıştır. Bu sistemdeki kural çok basittir. Yaşınızı beklemeden daha az bir maaş alarak emeklilik isteğiniz yerine getirilecektir.

Bu durum ile şuanda 500 bin kişinin emeklilik hakkı doğmaktadır.

Herkese mutlu bir emeklilik dileğiyle yazımıza son verelim.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top