Kapalı

Emekli Promosyon Şartları 2017

emekli promosyonu

Emekli olan bireylere 3 yılı kapsayacak şekilde ve bir kereye mahsus olarak verilecek olan 2017 emekli promosyon ödemeleri için gerekli şartları sağlamanız gerekiyor.

Promosyon Almak İçin Hangi Şartlar İsteniyor

Mart ayında başlaması planlanan emekliler için promosyon ödemesinde bankalar tarafından “Faturalar için ödeme talimatı ve kredi kartı kullanımı” gibi şartlar öne sürülmüştü. Ancak Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun İstanbul’da katıldığı bir toplantı sonrasında ödenecek promosyon ödemeleri için emeklilerin tek yapması gereken 3 yıl çalıştığı bankada kalma taahhüdünde bulunması olacağını söyledi.

Emekliye Promosyon Miktarları 2017

Yaklaşık 12 milyon emekliyi ilgilendiren bu düzenlemede 1000 liranın altında emekli maaşı alan 2.3 milyon emekli için 300 TL, 1000 ile 2000 lira arasında emekli maaşı alan 8.5 milyon emekli için 375 TL, 2000 liranın üstünde maaş alan 791 bin emekli için ise 450 lira promosyon ödemesi yapılacak.

Emekli Maaşları Özel Bankalardan da Alınabilecek

SGK’ nın kamu bankalarıyla yaptığı anlaşma gereğince 3 yıllık süre için kişilerin aldığı emekli maaşlarına göre 450 TL’ye kadar tutarlar belirlendi ancak bankaların kendi görüşleri dahilinde daha fazla ödeme yapabilecekleri belirtildi. Ayrıca sürece özel bankaların da dahil olması emeklilere bir seçim fırsatı sunarak kamu bankalarına geçme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Emekliler maaşlarını diledikleri bankadan yapacakları anlaşmalar ile alabilecekler. Bu durum ise bankalar arasında bir rekabet ortamı oluşturacağından promosyon ödemelerinde de artışlar olması bekleniyor.

Promosyon Şartı İstemeyen Bankalar

Genelde bu bankalar devlet bankalarıdır diyebiliriz sadece yapmanız gereken maaşınızı 3 yıl o bankadan taşımamanız gerekiyor. Sonrasında her hangi bir şart aranmamaktadır. İlk başta bankaların bu promosyon miktarını 600 ile 900 lira civarına yükseltmesi bekleniyor. Emekliler ise bu süreçten sonra en yüksek promosyonu veren banka ile sözleşmelerini yapabilecekler. İmzalanan promosyon anlaşmalarına göre ödemelere en geç Mart ayında başlanacak. Nisan ve Mayıs aylarında da devam etmesi planlanan ödemelerin Mayıs sonuna kadar tamamlanması gerekiyor.

Vefat etmiş olan emeklilerin maaşlarını kullanan hak sahipleri de bu düzenlemeden faydalanabilecekler. Promosyon tutarları ise diğer emekliler gibi aldıkları maaş üzerinden hesaplanacak.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top