Kapalı

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma

Bilindiği üzere artık ister emekli ister çalışan herkes maaşını banka üzerinden almak zorundadır, emekliler ayrıca birde isterler ise PTT şubelerinden de maaşlarını alabilmektedirler.

Emekli Maaşımı Nasıl Taşırım?

Eskiden oldukça yorucu olan ve taşımak için birçok işlem yapılması gereken işlem var iken şimdi sadece Kimlik Belgeniz ile birlikte emekli maaşınızı taşımak istediğiniz bankayı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Ziyaret ettiğiniz Banka Müşteri Temsilcisi sizin adınıza başvurularınızı yaparak maaşınızı istediğiniz yani başvurduğunuz bankadan almanızı sağlayacaktır. Yani size düşen maaşınızın yatmasını istediğiniz bankaya ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Banka ister özel banka olsun veya Kamu bankası olsun fark etmez.

Emekliler Ayrıca PTT işyerlerinden de maaşlarını elden alabilirler bunun için PTT işyerine başvurmanızda yeterli olacaktır.

 

Emekli Maaşı Taşınırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle maaşınızı taşıdığınız banka ile yapacağınız sözleşme hükümlerine dikkat etmelisiniz, Hesap İşletim Ücreti ve benzer ücretleri ilerde ödememek için mutlaka sözleşmede belirtmeniz gerekir, ayrıca sözleşme imzalarken taahhütte bulunmayınız, bunun karşılığından size verilecek 3-5 kuruşa bakıp 3-5 yıl taahhüt vermeyiniz.

Ayrıca açtığınız maaş hesabınıza İnternet Bankacılığı, Telefon Bankacılığı vb uygulamalara kapatınız sonuçta emekli için sıkıntı çıkaracak veya başkaları tarafından kullanılması da cabacıdır. Siz emekliler olarak bunları kullanmayın ve bankadan özellikle bu enteraktif uygulamaların kapatılmasını isteyiniz.

Bunun nedenini ise ilerde başka bankaya geçmek istediğinizde yani örnek Beş yıllığına taahhüt verdiniz ve üç yıl içinde ayrıldınız bu durumda banka sizden geriye dönük hesap işletim ücreti vb ücretler talep edebilir çünkü sözleşmeyi fesih etmiş oluyorsunuz.

Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise Bankalar Emeklilerin zaaflarından, dikkatsizliklerinden yararlanmaktadırlar. Örneğin maaş hesabına ek olarak kredili mevduat hesabı da açılır maalesef birçok emeklimiz bu paraları bilmeden kullanmaktadırlar ve faiz ödeme durumuna düşmektedirler. Burada da size tavsiyemiz ek limit açtırmamaktır.

Yine emeklilere imzalatılan bankada kalma için yapılan taahhüt sözleşmeleridir ki bunu da bankanıza mutlaka sorun olup olmadığı konusunda eğer var ise verdiğiniz taahhütten önce ayrıldığınızdan dolayı size borç çıkarılabilir, yukarıda da izah edildiği gibi.

Ayrıca, Ayrıldığınız bankadaki otomatik ödeme talimatları var ise iptal edin, yine hesabınızı taşıdıktan sonra eski bankanızı ziyaret edin ve borcunuz olup olmadığını bizzat sorun çünkü adınıza açılmış bir ek hesapta kalan beş TL için binlerce TL ödeyebilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top