Ana sayfa Banka Haber Emekli Maaşı Hesaplama 2019

Emekli Maaşı Hesaplama 2019

0
Emekli Maaşı Hesaplama 2019

Emeklilerin özellikle beklediği zam haberleri geldi. Artık maaşlar eskiye oranla zamlandı. Bunun neticesinde binlerce emekli hesap yapmalara başladı. 2019 yılında maaşlarının ne olacağını ne ve ne kadar ücret alacaklarını hesaplamaya çalışan emeklilere bu yazımızda nasıl bir hesap işlemi yapabileceklerini açıklayacağız.

Hükümet yapmış olduğu açıklamalarla birlikte 1000 TL altında kesinlikle emekli aylığı vermeyeceğini açıklamıştı. Bunun yanı sıra emekli maaşına bazı düzenlemeler de geldi. Meclis Genel Kurulu’nun yapmış olduğu toplantılarla birlikte yaşlılık maaşı adıyla anılan maaşlar kesinlikle 1000 TL’den az olmamak kaydı ile artık maaşlar verilmektedir. Bunun haricinde diğer emekli maaşlarını nasıl bir hesaplama yapılacağına hep beraber birer göz atalım.

Emekli Maaşı Nasıl Bir Hesaplama Yapılmaktadır?

Emekli maaşı hesaplama yaparken prim ödeme miktarı çok önemli bir noktadır. Yüksek ve uzun süreli prim ödeyen kişiler diğer kişilere oranla daha fazla maaş aldığı bilinmektedir. Ocak ve Temmuz aylarında yaşanan enflasyon farkından dolayı maaşlar iki defa zam olmuştu. Emekli maaşlarının yatırılma noktasında ise emeklilerin istediği bankaya yatırıldığı bilgisini de verebiliriz.

Şimdi emeklilerin nasıl bir hesaplama işlemleri sayesinde ne kadar para alacağını beraber öğrenelim.

4A SSK ÇALIŞANLARININ EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA İŞLEMLERİ

4A SSK çalışanlarının emekli aylığı hesaplama işlemlerinde bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Emekli aylığınızı hesaplamak için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bu siteden direkt olarak TC kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, baba adınızı ve bununla birlikte nüfusa kayıtlı olduğunuz il ile birlikte doğum tarihinizi sistemde girerek otomatik olarak aylık ne kadar emekli aylığı alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

4B BAĞ KUR AYLIĞI ÇALIŞANLARININ EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA İŞLEMLERİ

4B bağ kur aylığı hesaplama işlemlerinde bazı önemli noktaları yapmanız gerekmektedir. Bu hesaplama işlemlerini yaparken öncelikle bir link üzerinden gerekli işlemi gerçekleştirebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama linkinden girmeniz gerekmektedir. Açılacak olan sayfada mutlaka kimliği doğrulama kısmı bulunmaktadır. Bu kısımdan kimliğinizi doğrulama yapmanız gerekecektir. TC kimlik numaranız ile birlikte e devlet şifrenizi girmeniz gerekecektir. Yönlendirilecek olan sayfa da ise esnaf mı ya da tarımla uğraşıp uğraşmadığınızı bu kısımdan girmeniz gerekmektedir. Daha sonra sorgula seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Sorgulama işlemi bittikten sonra ne kadar emekli aylığı alabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

4C EMEKLİ AYLIĞI ÇALIŞANLARININ EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA İŞLEMLERİ

4B emekli aylığı ile emekli olduysanız emekli aylığı hesaplama işlemlerinde bazı önemli noktalara dikkat edecek bir şekilde hesaplanabilir. Eğer emekli aylığı hesaplama işlemini gerçekleştirecekseniz, https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu linke tıkladıktan sonra açılan sayfada kademelerinizi yazmanız, kadro derecenizi yazmanız, hizmet yılı, hizmet ayı, aylık tarihi, kıdem yılı ve pay payda gibi noktaları ekranda yazan yerlere girmeniz gerekmektedir. Hesapla yazdıktan sonra hesaplama işleminiz mümkün olacak ve karşınıza gelecektir.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin