Kapalı

Emekli Kredisi Nedir, Nasıl Çekilir?

Emekli Kredisi

Bilindiği üzere krediler, acil nakit ihtiyaçlar çerçevesinde bankalar tarafından verilen desteklerdir. Krediler, ihtiyaca göre farklı isim ve tür şeklinde sıralanmaktadır. Bu kredi türlerinden biri de, emekliler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış olan emekli kredileridir. Bankalar azami 65 ilâ 75 yaş arasındaki emekli vatandaşlar için oldukça farklı kredi destekleri sunmaktadırlar. Buna göre emekliler, bu şartları taşımak kaydıyla bankalara bireysel kredileri için başvuru yapabilmektedirler. Her bankanın, emekliler için sunmuş olduğu farklı kredi önerileri bulunmaktadır. Bunun haricinde hemen her bankanın da, emeklilere özel bir kredi seçeneği mevcuttur. Dilerseniz, hangi banka emeklilere gibi şartlar sunuyor, onu inceleyelim.

En cazip ödeme koşullarını sunan bankalardan biri Vakıfbank’tır. Vakıfbank, emekliler için yirmi bin liraya varan kredi seçeneği sunmaktadır. Üstelik otuz altı aya kadar da vade seçenekleri ile. Ziraat Bankası ise emekli maaşlarının 15 katına kadar bir kredi desteği sunmakta ve üç ayda bir maaşlarına alan emekliler içinse özel bir ödeme planı uygulamaktadır. Türkiye İş Bankası’nın emeklilere sağladığı kredi fırsatı ise, yine 3 ayda bir kere kredi ödeme fırsatı ile on beş bin liraya kadar olan bir kredi desteğidir. Garanti Bankası ise, otuz bin liraya varan fırsatlar ile emekli bireylere kredi vermektedir. ING Bank, emekliler için maksimum on beş bin lira kredi vermektedir. Finansbank da azami olarak emekli maaşının on katına kadar kredi vermektedir.

Emekliler için neredeyse bütün bankaların kredi desteği vermediğini bilmeniz gerekmektedir. Fakat bu bankaların emekliler için sunmuş oldukları hizmet ve avantajlar değişiklik gösterebilmektedir. Bu maksatla kredi çekmeden önce tüm bankaların koşullarını araştırmanız, sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Tüm bu kredi desteklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kredilerde hayat sigortasının yapılıp yapılmayacağıdır. Bilindiği gibi hayat sigortası, borçlu kişinin ölümü durumunda borçlarını ödemekle sigorta şirketini mükellef kılmaktadır. Ayrıca bankaların herhangi bir sebeple, hayat sigortası yaptırmamaları yasal düzenlemeler çerçevesinde mümkündür. Ancak siz, hayat sigortası yapma talebinde bulunarak belli bir ücret karşılığında bu isteğinizi yerine getirtebilirsiniz. Böylece iktisadi mânâda sağlam bir işlem yapmış olursunuz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top