Ana sayfa Ekonomi Ekonominin Temel Kavramları

Ekonominin Temel Kavramları

0
Ekonominin Temel Kavramları

Ekonomide Kullanılan Temel Kavramlar Nelerdir?

Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla: Gayri safi yurt içi hâsıla bir ülke içinde belli bir dönemde üretilen nihai mal ve hizmetlerin parasal değeri olarak tanımlanmaktadır. Ülke ekonomisinde meydana gelen büyüme ya da daralma gayri safi yurt içi hâsıla ile ölçülmektedir.

Ekonomide makro ekonomide yani pek çok ülke ekonomisinde kullanılan terimlerin başında gelmektedir. Bir takvim yılı içerisinde çeyrek dönemler halinde açıklanmaktadır. Gayri safi yurt içi hâsıla hesaplama yöntemleri farklı şekillerde olabilmektedir. Bunların başında üretim yani katma değer yöntemi ile gayri safi yurt içi hâsıla hesaplaması gelmektedir. Diğer hesaplama şekilleri ise harcama yöntemi ve gelir yöntemi ile hâsıla hesaplamasıdır.

Enflasyon: Enflasyon en bilinen tanımı ile fiyatlar genel seviyesinde sürekli olarak meydana gelen artış olarak bilinmektedir. Fiyatlar genel düzeyi ise ekonomide belirli mal ve hizmetlerin seçilmesi ile oluşan mal sepetinin parasal değeri şeklinde ifade edilmektedir. Enflasyon o dönemde hesaplanan oranına göre zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapabilmektedir.

Gayri Safi Milli Hâsıla: Genellikle bir yıl gibi bir dönemde toplumdaki insanların ortaya çıkardıkları mal ve hizmetlerin toplamına verilen isimdir. Daha basit tabiri ile bir yıl içinde o ülke adına üretilen katma değerler olarak tanımlanmaktadır. Ülke vatandaşlarının yurtdışında çalışıp ülkeye gönderdikleri paralar da gayri safi milli hâsıla içinde yer almaktadır. Hesaplama şekline bakıldığında cari fiyat ve sabit fiyatla olmak üzere iki şekilde hesaplanmaktadır.

Cari fiyatlarla gayri safi milli hâsıla hesaplaması enflasyondan arındırılmış halde yapılan hesaplamadır. Bu yöntemde pek sağlıklı sonuçlar elde edilmez. O yüzden sabit fiyatlarla yapılan hesaplama daha çok tercih edilir. Sabit fiyat hesaplama yöntemine göre temel bir yıl baz alınarak ona göre hesaplama yapılır. Hesaplanan bu gayri safi milli hâsıla değerleri yılın her çeyreği için farklı rakamlar olmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin