Ana sayfa Ekonomi Ekonomik Durumun Ülke Üzerindeki Etkileri

Ekonomik Durumun Ülke Üzerindeki Etkileri

0
Ekonomik Durumun Ülke Üzerindeki Etkileri

Ekonomi ya da diğer adı ile iktisat nerdeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Her devirde ekonomi her zaman için bir güç olmuş ve insan hayatında yer bulmuştur. Bu gerçek günümüzde değişmemiştir. Hatta daha gelişmiş çok farklı alanlarda yeni ekonomik sektör doğurmuştur. Bunun başında ise bilişim sektörü gelmektedir. Bundan elli yıl önce hayal edilemeyen düşünceler bugün günlük hayatta yerini almış insan yaşamını kolaylaştırmıştır. Bunun arka planında ise ekonomik hareketlilikte sağlamıştır. En basit düşünce ile hemen hemen her evde bilgisayar televizyon gibi elektronik eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyalar fabrika ve tesislerde üretilmekte binlerce kişi ise bu merkezlerde çalışmaktadır. Ekonomik hareketlilik bu bakımdan sağlanmaktadır.

Tüm bunlar ülke ekonomisini de etkilemektedir. Zira katma değer oluşturulmakta ve devlete vergi olarak ödenmektedir. Buda ülke ekonomisini güçlendirmektedir. Ülke ekonomisini etkileyen önemli bir unsurda ithalat ve ihracat kavramlarıdır. Bu kavramlar bir ülke için oldukça önemlidir. Eğer ihracatın yüksek ise ekonomik gelişmeler olumlu yönde hareket ederek ülke refah düzeyi artmaktadır. İthalat yüksek ise ülkeden nakit para çıkacağı için ekonomik gelişmeler olumsuz yönde gelişmektedir. İhracatın ithalatı karşılamaması durumda ise ortaya büyük bir handikap olan cari açık ortaya çıkmaktadır. Birçok ülke bu durumundan haz etmemektedir.

Zira bu durumda ekonomi verimli olamamakta devlet bütçesi açık vermektedir. Bu da ülkeye gerekli yatırımların yapılmaması anlamı gelmekte olup sağlık hizmetleri ulaşım hizmetleri altyapı çalışmaları gibi sayısız yatırımın gerçekleştirilememesi demektedir. Tüm bunlar ışığında ekonomi ülke üzerinde oldukça etkilidir. Bir diğer önemli noktada ekonomi içerisinde değerlendirilmesi gereken işsizliktir. Ekonomi sarsılmaya başlayınca işsizlik oranları artmaktadır. Buda toplumsal huzursuzlukları da beraberinde getirmektedir. Ve işsizlik bir ülke için en büyük kâbuslardan biridir.

Her ülke işsizlik ile mücadele etmekte olup gerekli yasal düzenlemeleri yapmaktadır. Böylece bu durum ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bu sayede her birey iş sahibi olmakta böylece üretime dâhil olarak katma değer sağlamaktadır. Tabi ki de işsizlik oranlarını sıfırlamak gibi bir durum olamamaktadır. Bu oranı aşağı çekmek için çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin