Ana sayfa Ekonomi Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
kredi notu türleri

Ekonomi: Dünya üzerinde yaşayan insan topluluklarının üretmiş oldukları bütün ürünlerin (gıda tekstil sanayi ham maddeleri makineler vb.) insanların yararına olacak bir biçimde para kullanılarak veya para kullanılmadan yine insanların ihtiyaçları doğrultusunda tüketilmesini içeren bir sözcüktür.

Ekonomi teriminin oluşabilmesi için öncelikle üretimin sürekli olarak gerçekleşebiliyor olması gereklidir. Tüketim maddelerin insanlar arasında el değiştirebiliyor olabilmesi için gereklidir üretim. Toprak en önemli üretim kaynağı olması hemen hemen bütün ihtiyaçların topraktan karşılanabiliyor olması sebebiyle günümüzde ülkeler için birinci sırada yer almaktadır. Ülke siyasetine yön vermede önemli bir yol oynayan ekonomi politikaları kıt olan ürünlerin temin edilebilmesi için fazlaca üretilen ürünlerle değiştirilerek dengeli bir seviyede tutulması amaçlamaktadır.

Elbette ki bu üretim süresi içerisinde gerekli olan iş gücü için ortam hazırlamak gereklidir. İş gücünün temin edilmesi ve istenilen oranda üretim faaliyeti gerçekleştikten sonra maliyet hesaplaması yapılması zorunludur. İş gücü temini sırasında çalıştırılan insanlar için ödeme yapılmasından kullanılan elektrik-su-doğalgaz vb. miktarına ürünlerin hammaddesi için ödenen miktara kira ücretlerine yemek-yol ücretlerine vergilere kadar birçok kalemde hesaplama yapıldıktan sonra üretilen ürün için uygun olan satış fiyatı belirlenir. Belirlenen satış fiyatını uygun bulan alıcılar ile de anlaşma sağlandığı takdirde satış işlemi gerçekleştirilir.

Dünya ekonomisi çok hassas bir dengede bulunmaktadır. Her geçen gün ilerleme kaydetmeye devam eden teknolojik gelişmeler ile insanların bilgiye olan açlığını karşılayabilmek için yeni cihazlar ve makineler üretilmekte ve tüketiciye ulaştırılabilmesi için de birçok firmanın bir arada bulunduğu sektörde rekabet edebilecek düzeyde bir ortamın oluşturulması gereklidir.

Ayrıca birçok ülkenin en önemli sorunu olan işsizlik problemi ekonominin incelediği konulardan birini oluşturmaktadır. Arz-talep dengesinin en uygun seviyede ilerleyebilmesi için gerekli olan insan faktörünün dengeli bir biçimde ekonomiye katkıda bulunması sağlamak için gerekli alt yapının sağlanması gerekli olup uygun eğitimin sağlanması da modern ekonomin en önemli soru başlığının oluşmasını sağlamaktadır.

Tüketimin hangi konularda yoğunlaştığının bilinmesi toplumların refah seviyesinin belirlenmesi sürecinde önemli rol oynar. Sınırsız olan insan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için mümkün olan oranlarda kullanılan tüketim maddelerin temin edilmesi süreci içerisinde uygun olan yöntemler tercih edilerek ekonomik dengeler oluşturulabilmektedir.

Ekonomik hayatlarımızı dengede tutmayı sağlayan bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu dengenin de bozulmaması da ancak insanların göstereceği gayret ile mümkün olabilecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin