Ana sayfa Kredi Notu Ek Kartlarda Kredi Notu Önemli midir?

Ek Kartlarda Kredi Notu Önemli midir?

0
Ek Kartlarda Kredi Notu Önemli midir?

Günümüzün dijital parası olan kredi kartları, bankaların en çok kar elde ettiği banka ürünleridir. Çünkü geç ödenen kredi kartlarına uygulanan gecikme faizleri, yıllık kart aidat ücretleri, nakit avanslarda elde edilen faiz karları gibi getirilerden dolayı bankalar daha fazla insana kredi kart verme yarışına girmişleridir. Bankalardan kullanılan hizmet ve ürünlerinin geri ödeme performansını gösteren kredi notlarıek kart olarak tanımladığımız asıl kredi kartlarına bağlı olarak verilen kartların çıkartılmasında önemli midir?

Ek kartlar bilindiği gibi asıl kredi kart sahiplerinin talepleri üzerine yine asıl kredi kartına bağlı olarak çalışan, asıl kredi kart sahibinin genellikle eşi ve çocuklarına verilen ilave kartlardır. Ek kartların tüm kontrolü asıl kart sahiplerinde olan ek kartlar, asıl kredi kart sahiplerinin ödeme performanslarına göre bir nevi kaderi belli olur. Kredi notları değerlendirilirken, finans uzmanları kredi notlarını derecelendirirken kredi notunu etkileyen faktörlere yüzdelik bir değer vermiş ve o değere göre kredi not puanları oluşmaktadır.

Kredi not değerlendirmesi yaparken %25’lik ve en büyük dilime sahip faktörlerin başında kredi ve kredi kart borç ödemeleri gelmektedir. Kredi kartlarına ait borçların zamanında ve tam ödenmesi kredi notunun yükselmesine neden olur. Ancak kredi kartlarının zamanında ödenmemesi, eksik ödeme yapılması, gecikmeye girmesi, ödenmeyen kredi kart borcundan dolayı yasal takibe girmesi, icra takibinin başlaması gibi nedenler kredi notunun düşmesine neden olur.

Bu yüzdendir ki kredi notu kredi kart sahiplerinin ek kart başvurularını etkilemekte ve kredi notu düşük olan kişilerin ek kart talebi değerlendirilmemektedir. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilerin ek kart talebini değerlendirirken, kredi notu düşük olan kişilerin ödeme sorunları yaşadığı, kullanılan kredi kart harcamaların zamanında ödemeyen kişilerin ek kartta da aynı sorunları yaşayacağına kanaat getirir ve ek kart talebine olumsuz cevap vermektedir. Bankacılık sektörünün rotası belirleyen kredi notları sadece kredi kartları, ek kartlarda değil aklınıza gelebilecek tüm banka ürün ve hizmetlerinde karşınıza çıkmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin