Ana sayfa Banka Haber Ek Kart ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek Kart ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
Ek Kart ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnsanlar kredi kartlarından dert yansa da, bilinçli kullanıldığında çok faydalı bir bankacılık ürünüdür. Çünkü hepimiz yeri geldiği zaman nakit sıkıntıları yaşayabiliriz. Buna rağmen ihtiyaçların giderilmesi de şarttır. İşte böyle durumlarda kredi kartımız, saat kaç olursa olsun bizim imdadımıza yetişir. Bu yüzden düzgün kullanıldığında insanın ekonomik yönden en iyi dostu desek yalan olmaz. Bu yazımızda da kredi kart sahiplerinin talepleri doğrultusunda çıkartılan ek karttan bahsedeceğiz. Ek kart nasıl çıkar? Ek kartın özellikleri gibi konulara açıklık getirmek istiyoruz.

Ek kart, kredi kart sahibine ek kart olarak çıkarılan, asıl kredi kartına bağlı olan bir kart şeklidir. Bu kart, genellikle kart sahibinin talebi doğrultusunda çıkartılan ve kart sahibinin eşi, çocukları tarafından kullanılmaktadır. Ama illaki akrabası olacak diye bir kural da yoktur. Kart sahibi dilerse akrabalık dışında ki bir kişi içinde çıkarttırabilir. Ek kart, yasa gereği 18 yaşından küçüklere çıkartılamaz. Ama kart sahibinin rızası ve bankaya vereceği muvafakatname ile 16-18 yaş arasında olanlara da ek kart çıkartabilir.

Ek kart harcama hesaplamaları, asıl karta bağımsız olarak hesaplanmaktadır. Çünkü her kartın kendine ait kredi kart numarası, son kullanma tarihi, cvv numarası bulunmaktadır. Ama asıl kart sahibinin de ek kart için yaptırım hakkı da bulunmaktadır. Mesela asıl kart sahibinin istediği doğrultusunda, ek kartın limitini belirleyebilir, nakit çekime kapatabilir. Bu kartlar genellikle, ailenin şehir dışında okuyan çocukları için çıkartılmaktadır. Bazı bankalar, asıl kart sahibinin isteği doğrultusunda ek kartta birikecek olan cip paraları asıl kartta da aktarma yapmaktadır.

Gelelim ek kart nasıl çıkar? İlk yol bankaların internet bankacılık veya mobil bankacılık şubelerinden ek kart çıkartılabilir. İnternet bancılık şifreniz varsa, kartlar bölümünden ek kart çıkartabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise bankaların telefon müşteri hizmetleridir. Müşteri hizmetleri aranıp ek kart talebinde bulunabilinir. Son yol ise klasik yöntem olan banka şubeleridir. Banka şubelerinde doldurulacak ek kart formu sonrası ek kartta sahip olunabilinir.

Ek kart nasıl çıkar? Yazımızın sonunda, asıl kart sahibi olanların en fazla 10 tane ek kart çıkartabilmektedir. Ek kart ile de asıl kart gibi taksitli alışverişler yapılabileceğini de unutmayınız. Konuya ilişkin diğer yazımız olan Kredi Kartı Ek kart Kapatma başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin