Ana sayfa Banka Haber Ek Hesapları Yapılandırma Nasıl Olacak

Ek Hesapları Yapılandırma Nasıl Olacak

2
Ek Hesapları Yapılandırma Nasıl Olacak

Öncelikle ek hesap konusunu bir aydınlatalım, bir çok banka tarafından sunulan ve esnek hesap, eksi bakiye, maaş eksisi, avans hesap, kredili bankomat, avans hesap, kurtaran hesap ve kredili mevduat hesabı olarak adlandırılan ve ödemesi aksamış 2-3 ay ödenememiş olan bu hesapların durumu hakkında daha doğrusu yapılandırmaya girer mi onu izah edelim.

Yeni çıkan ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren banka borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yönetmelik kredi ve kredi kartı borçlarından daralan ve ödeme sıkıntısı çekenler için imkan sunmakta.

Birde aslında çokta gündeme gelmeyen ve açıklama yapılmayan bir kredi türü olan Kredi Mevduat Hesapları nasıl yapılandırılacak işlem nasıl yapılır 72 aya kadar yapılandırma olacak mı yoksa 48 ay vade ile mi sınırlı olacak.

Ek hesaplarında bir nevi tüketici kredisi gibi değerlendirmek gerekir vadesiz hesabımıza bağlı olarak açılan ve limitler dahilinde banka tarafından tüketiciye sunulan  bir ay vadeli veya günlük olarak sunulan bu kredi hizmetidir. Kredili mevduat hesapları ayda bir faiz tutarının ödenmesi ile tekrar kullanım açılmakta ve sürekli yenilenen özelliği ile sürekli el altında olan nakit paradır.

Ancak, ek hesabı olupta tamamını kullanmayan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez, genelde herkes eksi bakiye olarak ta bilir. aylık düzenli para girişi olsa da genelde hemen geri çekilir tahakkuk eden faiz kesilir kalanı hemen çekeriz, yani maaş yatar faiz kesilir kalanı çekeriz borç hiç bitmez bir ay maaş almasak eksi bakiye kapanacak ancak o da olmayacağına göre.

Kredili mevduat hesaplarının yapılandırma şartı aynı kredilerde olduğu gibidir icraya veya avukata düşmediyse 2-3 aylık gecikme durumu da olsa yani 2 ay hiç para girişi de olmasa yapılandırma mümkün. Yine her ay düzenli para giriş ve çıkışı olsa ve gecikme durumu olmasa dahi yapılandırmaya tabi olacaktır.

Yapmanız gereken bankanıza başvurmak ve yapılandırma kapsamında ek hesap bakiyenizi yapılandırmak Faiz oranı 1,60 dan başlamakta ve borcun büyüklüğe göre 48 aya kadar yapılandırma imkanını bankalar vermektedir. Ek hesabınızı 72 ay vadelendirme imkanı şimdilik verilmiyor zaten ek hesaplar ortalama limitleri 3-5 Bin TL civarı olduğu için 48 ay vade dahi çok gelebilir unutmayın uzun vade çok faiz ödeme anlamına gelir

Siz ödenebilir bir vade ile yapılandırın ve kurtulun bu borçtan zaten hali hazırda her ay %2 faiz ödüyorsunuz.

2 Yorum

  1. Güzel yazmışsınız da Yapıkredi bunu kabul etmedi. Şube genel müdrelük ile görüşün dedi genel müdürülük gecikmeniz yok diyor , kesin yapılandırırmısınız gecikince sorumada net cevap vermiyor.Geciktirsen bu sefer temmerüt faizi işletirler birde avuakta verirler yapılandırmayıp.

    • Ek hesaplar zaten eksi bakiye 3-5 gün gecikmeden bişey olmaz yalnız faiz ödeme günü olan 14-17 tarihleri arasında para girişi olmayacak hesaba o zaman gecikme durumu oluşur

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin