Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Eğitim Kredisi ve Eğitim Sorunsalı

Eğitim Kredisi ve Eğitim Sorunsalı

0
Eğitim Kredisi ve Eğitim Sorunsalı

Eğitim harcamaları gün geçtikte artmakta ve bunu ilişkin enstrümanlar artmaktadır. Her anne ve babanın hayali çocuğuna daha iyi bir eğitim ve sonucunda daha iyi şartlarda yaşayabileceği bir iş ortamı daha doğrusu evladına iyi bir gelecek inşa etmek için sürekli arayış ve gayret içerisindedir.

Ancak günümüz şartlarında iyi bir eğitim her ne kadar öğrenci kapasitesi zeka ve becerisi önemli etken olsa da alına eğitimin kalitesi de artık etkili bir yöntem olmaktadır.

Ancak öğrenci okutmak artan eğitim masrafları, servis, yemek vb biri sürü masraflarda binince aile bütçesini ciddi şekilde etkilemektedir,

İşte bu noktada bireysel finans kurumları yani bankalar eğitim özel okul masrafı, üniversite, kurs ücreti  gibi eğitim ihtiyaçlarınızı finanse etmek suretiyle tüketiciye destek olmaktadırlar, özellikle Yüksek Öğrenim görenler için dil eğitimi, yurtdışında eğitimini tamamlama gibi durumlarda destek ihtiyacı zaruret olmaktadır.

Kredi ihtiyaçları ister eğitim, tatil, destek şeklinde uzar gider ancak temel adı faizle borç para almaktır.  bunun adı, ihtiyaç hasıl olmuşsa hemen hemen her bankanın güncel kampanyasını bulmak hiç de zor değildir, hatta kredi kullanılırken maaş alınan veya sürekli çalışılan banka kullanılması avantaj sağlayacaktır, diğer türlü yeni bir banka demek yeni bir kredi kartı, yeni bir hesap işletim ücreti talebi, yok otomatik ödeme talimatı ver bir sürü külfet, hatta taksit yatırmak için bankaya gitme, eft hesap takibi bir sürü eziyet.

Ancak; kredi kullanmak her zaman ikinci planda olması belki de son çare olarak kullanılması elzemdir. İktisat teorisi, hatta iktisada giriş dersinde de belirtildiği üzere insanoğlunun sınırsız ihtiyaçlarını kısıtlı imkanlarla giderme çabasıdır iktisat, bu kavramı hayatımıza nakşetmemiz gerekmektedir, çünkü istek, arzu ve taleplerimiz hiçbir zaman tükenmeyecek, giderilen her talebin ardına sayısız ihtiyaç dizmek hiçte zor olmamakta olup günümüz sermayesi de bunu istemektedir ve sürekli reklam ve aklımızın alamayacağı kadar enstrümanla sürekli bir şeylerimizin eksik olduğu algısını yerleştirmeye çalışmaktadır.

Söz eğitim den açılmışken, günümüz şartlarında aslında ikinci plana itilen eğitimin yerini öğretime kaptırdığını da belirtmekte fayda vardır, eğitim ki; içinde iktisadı, hayatı, değer bilmeyi, belki de yoktan anlamayı öğreten temel değerlerimizi, bizi insan yapan oradan aileye, topluma uzanan çınar olmaya merdiven olan görecenin adıdır eğitim yani şu an çokta kullanılıp içi boş olan kavramımızın adıdır eğitim.

Velhasıl bilinçsiz kredi kullanımı da aslında izahatı verilen eğitimin eksikliği, belki de her şeye bir anda sahip olma arzusu yatar. Unutmayın kredi krediyi doğurur, çünkü olmayan paranızı, kazanmadığınız paranızı harcamak ilerde paranın olmayacağı ve yeniden kredi şeklinde uzar gider.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin